Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:10

czwartek,

07 grudnia 2017

Wyprawa z Marcinem Dobrzyńskim po opuszczonych fortach w Gdyni

W audycji miłośnik fortyfikacji Marcin Dobrzyński prowadzi nas w opuszczone miejsce na Oksywiu. Przedzieramy się przez krzaki, przechodzimy przez dziurę w starym płocie, żeby zobaczyć co kryją tereny opuszczone przez wojsko.

canet 3Jeszcze niedawno ten las należał do Portu Marynarki Wojennej. Zapuszczony teren kryje miejsce bohaterskiej obrony z 1939. Bateria "Canet" w Gdyni-Oksywiu, skutecznie broniła wejścia do portu. Jedno działo do tego stopnia szachowało Niemców, że napastnik uważał iż las kryje co najmniej 5 dział dużego kalibru. Zachowały się dwa schrony z czasów II RP, wyciąg artyleryjski, tory kolejki do przewożenia pocisków oraz kilka obiektów z powojennego 28 BAS.

canet 1canet 2canet 14
Fot. Marcin Dobrzyński

Obok na Cmentarzu MW buduje się piękne mauzoleum dla admirała Unruga, Marcin Dobrzyński uważa, że powinno się też właściwie upamiętnić walkę załogi dział "Canet". Przyda się sprzątanie i postawienie tablic informacyjnych. - Kępa Oksywska może być ciekawy teren spacerów historycznych - opowiada pasjonat historii. Powyżej zdjęcia terenu autorstwa Marcina Dobrzyńskiego, a poniżej rysunek jego syna. Mikołaj narysował wyprawę taty z dziennikarzem Radia Gdańsk.
canet 4


Włodzimierz Raszkiewicz