Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:10

czwartek,

02 listopada 2017

Pościel rano łóżko - to dobry sposób na zachowanie męskości - radzi Karolina Żuk

Czy mamy do czynienia z kryzysem męskości? Psychologowie biją na alarm, a głównym głosem w tym chórze jest Philip Zimbardo. Nazywany "twarzą współczesnej psychologii" autor książki "Gdzie ci mężczyźni?" niedawno był w Polsce i zatrważająco mówił o mężczyznach. Na jego wykładzie była między innymi znana z anteny Radia Gdańsk Karolina Żuk.
Jakie są objawy upadku współczesnego mężczyzny? Mężczyźni rezygnują z gruntownego wykształcenia, opóźniają wyprowadzkę z rodzinnego domu, nie potrafią zbudować satysfakcjonujących i dojrzałych związków z kobietami, nie radzą sobie na rynku pracy, nie dbają o zdrowie i kondycję. Ponad życiowe zobowiązania przedkładają „męskie rozrywki” i popadają w uzależnienia.

W rozmowie coachem z Norwegii Karoliną Żuk dzielmy współczesnych mężczyzn na dwie kategorie. Oczywiście to wszystko uproszczenia, ale chyba w dość przystępny sposób diagnozujące sytuację. Pierwsza to mężczyzna zadbany, robiący karierę i korzystający z życia, ale nie potrafiący stworzyć odpowiedzialnej i bliskiej relacji z kobietą. Bojący się wzięcia odpowiedzialności za rodzinę. - Kobiety same umożliwiają mu takie egoistyczne funkcjonowanie - mówi Karolina Żuk. Mężczyzna dostaje prosty przekaz: liczy się to co powierzchowne. Kobiety nagradzają powierzchowną atrakcyjność mężczyzny. Jeśli wieczór w klubie kończy się łóżkową przygodą "nagrodą" to mężczyzna może tak funkcjonować bo jego potrzeby są zaspokajane.

Druga kategoria to mężczyzna zanurzony w grach komputerowych lub siedzący z piwem przed telewizorem. Taki nie podejmujący wyzwań życiowych, zagubiony, bo nie znający swojej roli społecznej. Nikt go tej roli nie nauczył. Historycznie męską rolą jest ochrona rodziny i zdobywanie pożywienia. Współczesność wyznacza zupełnie inne zadania, ale mężczyzna nie wie gdzie może wykazać się męskością, bo przecież zrobienie zakupów w hipermarkecie nie jest ciekawym wyzwaniem.

Karolina Żuk
A co z tą pościelą? To dość kontrowersyjna rada Karoliny Żuk dla zagubionych mężczyzn. - Pościel rano łóżko, zacznij zmianę od drobnych rzeczy, mężczyźni to zadaniowcy i od takiego drobnego zadania możesz rozpocząć drogę do męskości.Włodzimierz Raszkiewicz