Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:05

wtorek,

12 września 2017

Na ślubie 100 lat temu nie było fotografa, ale są zdjęcia z imprezy. Zrobiono je 100 lat później

Album Radosława Brzozowskiego "Wesele kaszubskie wg I. Gulgowskiego”, to wydawnictwo niezwykłe. Pierwszy w Polsce album zawierający wyłącznie zdjęcia wykonane w technice ambrotypii. Na 144 stronach znalazły się nie tylko zdjęcia wykonane w Skansenie we Wdzydzach Kiszewskich, ale również historia ślubu, którą fotografik opisał w oparciu o oryginalny tekst Izydora Gulgowskiego sprzed ponad 100 lat temu.
Jak powstawało wydawnictwo w audycji opowiadają Radosław Brzozowski i Małgorzata Bardoń, która pracowała przy tworzeniu samej koncepcji zdjęć i zarządzała planem zdjęciowym. W sesji uczestniczyli pracownicy skansenu i ich rodziny.

wesele kaszubskie1

Fot. Radosław Brzozowski

Dziennikarz Radia Gdańsk mógł osobiście doświadczyć jak wygląda praca w technice mokrego kolodionu. W czasie rozmowy w pracowni Radosława Brzozowskiego powstał portret naszego radiowego kolegi.  

Włodek RaszkiewiczRadosław Brzozowski jest dyrektorem i założycielem Trójmiejskiej Szkoły Fotografii. Od lat zajmuje się dawnymi technikami fotograficznymi, uczy ich i pisze o nich książki. Na swoim blogu tak podsumowuje sesję we Wdzydzach:
"Sama sesja trwała trzy i pół dnia, Pracowało przy niej coś ze trzydzieści osób; modeli i statystów, asystentów no i oczywiście skromny fotograf. Gdy kończyliśmy zdjęcia, po kilkunastu godzinach pracy, gdy asystująca w ciemni Marta mogła spokojnie pochwalić się maratonem na trasie między ciemnią, a stanowiskiem do płukania płyt, zamiast odpocząć werniksowaliśmy zdjęcia. Potem kilka godzin snu i kolejny dzień. Ale warto było. Gdy już wszystkie zdjęcia wyschły, gdy je zeskanowaliśmy, a przede wszystkim, gdy emocje opadły mogę powiedzieć, że warto było.Miałem też powiedzieć, że projekt został zakończony, ale to nie byłaby prawda. O wiele słuszniej będzie napisać; ciąg dalszy nastąpi. Już przygotowujemy się do jego kolejnej odsłony.

A póki co, serdecznie dziękuję za współpracę Muzeum Kaszubski Park Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, a szczególnie Bartkowi Stachowiakowi, Mateuszowi Słomińskiemu i Iwonie Klinger i wszystkim osobom, które pomogły w realizacji sesji; przede wszystkim Małgosi Bardoń i Marcie Grzybowskiej. Wszystkich serdecznie zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu ukazującego sesję".
 
 
RADOSŁAW BRZOZOWSKI
 
{youtube}c889h84JoSA{/youtube}
 
Włodzimierz Raszkiewicz