Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:10

wtorek,

16 maja 2017

Fortyfikacje w Brzeźnie. Wysprzątane, ale czy z nimi można zrobić coś jeszcze? Marzenia miłośnika umocnień

Marcin Dobrzyński oprowadza naszego dziennikarza po fortyfikacjach w Brzeźnie. Miłośnik historii wraz z innymi pasjonatami umocnień regularnie sprząta teren, marzy żeby znalazł się inwestor, który stworzy tam jakieś miejsce użyteczne.
Niewiele osób wie, że w Brzeźnie był fort. Budowa obiektu rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Budowla powstała na niewielkim wzniesieniu położonym przy północno-zachodnim brzegu jeziora Zaspa. Teraz nie ma już fortu, podobnie jak nie istnieje zbiornik wodny.

forty 1

Pozostały za to betonowe elementy fortyfikacji broniących dostępu do Gdańska od strony morza. Składają się na nie stanowiska artylerii dalekosiężnej i schrony dla artylerzystów baterii wiejskiej, plażowej i portowej.

forty 2
Wnętrza umocnień jeszcze kilka lat temu straszyły wyglądem. Śmieci po kolana, zapach moczu i porozbijane butelki wokół. Obecnie są wysprzątane przez miłośników fortyfikacji oraz ZDiZ w Gdańsku. Miasto zabezpieczyło do nich wejścia kratami. Jest nawet tablica edukacyjna informująca o dawnym przeznaczeniu obiektów baterii plażowej. Wkrótce ma pojawić się podobna dotycząca baterii wiejskiej. Jednak Marcin Dobrzyński marzy o tym, żeby fortyfikacje ożyły. - Może znajdzie się pomysł i pieniądze na ich wykorzystanie. Na razie takiego nikt nie ma.

forty 3
Włodzimierz Raszkiewicz