Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:05

czwartek,

23 lutego 2017

Mikrofon w ulu, lustro z którym pogadasz i radar do robienia zdjęć - nad tym pracują studenci Politechniki Gdańskiej

Studenci Politechniki Gdańskiej w ulach umieszczają czujniki, żeby monitorować stan pasieki, budują radar, który robi zdjęcia niezależnie od pogody i pracują nad lustrem z którym można porozmawiać. W audycji rozmawiamy ze studentami Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, którzy przedstawiają nam swoje prace powstałe w ramach przedmiotu "Projekt grupowy"
Zapowiada się ciekawa prezentacja. Co będzie można zobaczyć? W trakcie krótkich, niespełna dziesięciominutowych wystąpień studenci omówią działanie: wirtualnego ogrodu emocjonalnego, platformy do monitorowania pasieki, interaktywnego lustra czy projektu udźwiękowienia animacji w systemie 5.1. Ponadto zebrani w wydziałowym audytorium przekonają się jak wygląda stanowisko laboratoryjne do pomiaru parametru NPR (Nosie Power Ratio) szerokopasmowych wzmacniaczy CATV czy też pneumatyczny system stabilizacji do rakiety wysokościowej albo mały naziemny radar z aperturą syntetyczną SAR.  Warto sprawdzić co robią studenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w ramach przedmiotu "Projekt grupowy". - Takie zaproszenie dostaliśmy z Politechniki Gdańskiej. Studenci zakończyli właśnie projekty grupowe i efekty przedstawili na prezentacji zorganizowanej przez wydział.

weti 1
Prezentacja prac była połączona z inauguracją kolejnego roku studiów magisterskich na WETI.

– Nad swoimi projektami zespoły studenckie pracowały cały rok. Przez ten czas młodzi inżynierowie przygotowali zarówno projekty skomplikowane technicznie, jak i nieco prostsze, ale bardzo pomysłowe
– mówi dr inż. Krzysztof Nowicki, doc. PG, zastępca kierownika Katedry Teleinformatyki na WETI, pełnomocnik dziekana ds. projektów grupowych.

Wszystkie prace powstały w ramach obowiązkowego projektu grupowego. To przedmiot, który dziesięć lat temu wpisano w program wszystkich kierunków studiów stacjonarnych II stopnia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Ideą tych zajęć jest przygotowanie studentów do rozwiązywania rzeczywistych problemów, i tak jak ma to miejsce w większości firm – rozwiązywania ich w zespole. Rokrocznie grupy studenckie (3–5 osób) realizują wybrany – spośród ponad 300 możliwości – temat. Takich zespołów jest 100. W audycji prezentujemy rozmowę z trzema grupami.
Włodzimierz Raszkiewicz