Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

17:53

poniedziałek,

20 lutego 2017

Moda na pudełkowe jedzenie nie jest zdrowa. Podobnie z piciem wody z plastikowej butelki

Pudełko z drugim śniadaniem do pracy? To nie jest najlepszy pomysł!!! Jak to? Przecież jest moda pudełkowa na bycie fit. - Żywność w kontakcie z plastikiem to nie jest najlepszy pomysł na zdrowie - mówią jednym głosem biotechnolog Aleksandra Rutkowska oraz chemik Błażej Kudłak. Naukowcy z GUMed i PG badają wpływ plastikowego otoczenia na zdrowie, wyniki są zatrważające.
Problem polega na tym, że wszelkie plastiki nie są do końca bezpieczne. Można je dzielić na te o mniejszym lub większym zagrożeniu dla zdrowia, ale pełnym bezpieczeństwie to nie. Każdy plastik zawiera substancje nazywane EDC (z ang. Endocrine Disrupting Chemicals lub Endocrine Disruptors) - związki chemiczne, które zaburzają działanie układu hormonalnego. EDC w budowie przypominają naturalne hormony i działają na ich receptory, zaburzając ich funkcjonowanie. 

zdrowie otulone szkłem

Nasz gość Aleksandra Rutkowska razem z dietetykiem Aleksandrą Szybiak prowadzą blog "Zdrowie otulone szkłem" To wpisy przede wszystkim kulinarne, ale ważnym aspektem jest jak najszersze unikanie plastików w kontakcie z żywnością. Plastik najlepiej zastąpić szkłem, od tej idei pochodzi nazwa bloga. Chcesz wiedzieć więcej kliknij na obrazek powyżej.

Dlaczego EDC są tak groźne? Rozregulowanie naszego naturalnego układu hormonalnego prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wśród chorób spowodowanych działaniem EDC wymienia się raka piersi, raka prostaty, zaburzenia płodności i seksualne, otyłość, łysienie, nieprawidłowy rozwój dzieci. Są to substancje o tyle groźne, że występują w bardzo małych i dlatego często bagatelizowanych stężeniach ale niestety działają na nasze organizmy.

zdrowie otulone szkłem 4
To gdańska ekipa walcząca z EDC. Założyli firmę DETOXED HOME. Prowadzą badania i chcą stworzyć łatwe w użyciu testy pozwalające na wykrycie stopnia zatrucia organizmu. Na zdjęciu od lewej: programista i grafik Szymon Graczyk, biotechnolog Aleksandra Rutkowska, chemik analityk Błażej Kudłak i dietetyk kliniczny Aleksandra Szybiak. Kliknij na zdjęcie jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego to dla nich ważny temat. 

Odradzamy, o ile to możliwe, korzystanie z dobrodziejstw plastikowego świata, warto wrócić do opakowań szklanych, to zmniejsza ryzyko poważnych konsekwencji. Woda w plastikowej butelce? Wykluczone. Niech Ci nikt nie wmawia, że nie jest szkodliwa. Nasi goście rozpoczęli życie bez plastikowych opakowań. Jeśli woda to tylko ze szklanej butelki!!! O życiu bez plastików, czy jest możliwe?  CZYTAJ TUTAJ lub kliknij na zdjęcie poniżej. 
zdrowie otulone szkłem 3

Włodzimierz Raszkiewicz