Kawałek świata i herbata

Prowadzi:  quellio_cron

18:05

wtorek,

10 stycznia 2017

"Ukraina przed wiekami". Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku obejmuje 6 tysięcy lat historii

"Byli ludem wyjątkowo wojowniczym, prawie nie zsiadali z koni, rodziny wozili w furgonach zaprzężonych w woły. Wypijali krew pierwszego zabitego wroga. Ze skóry i skalpów robili kołczany, rękawiczki i odzież. Uwielbiali sfermentowane mleko klaczy, a wszelkie przymierza zatwierdzali wypiciem krwi." Brzmi to jak opis z powieści fantasy, a te słowa znaleźć można w Wikipedii, odnoszą się do Scytów.

Informacja, że w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, będzie wystawa dotycząca również Scytów skusiła dziennikarza Radia Gdańsk do rozmowy z archeologami. Scytowie, jak się okazuje byli tylko pretekstem do wywiadu o dziejach rozgrywających się na przestrzeni kilku tysiącleci przedstawianych na ekspozycji „Ukraina przed wiekami”. Opowiadają Olga Krukowska i Radosław Liwoch.muzeum archeologiczne 1
Ciekawostką są dwa srebrne krzyżyki sprzed około tysiąca lat. Wykopalisko pochodzi z grobu małżeńskiego. Jest wielce prawdopodobne, że ich właścicieli mogli zostać ochrzczeni razem z Włodzimierzem Wielkim.

Wystawa, przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie, przedstawia zabytki odkryte na ziemiach dzisiejszej Ukrainy gromadzone przez krakowskie muzeum od połowy XIX wieku do II wojny światowej. Są to zarówno przypadkowe znaleziska miłośników starożytności jak i materiał z wykopalisk prowadzonych przez archeologów. Ilość zabytków oraz przekrój czasu, z którego pochodzą są imponujące – otrzymujemy możliwość zapoznania się z historią sięgającą ponad 6 tysięcy lat. Szczególnie atrakcyjne dla zwiedzających będą z pewnością zabytki antyczne, rzadko goszczące na wystawach pomorskich muzeów.

muzeum archeologiczne 2
Jednymi z ciekawszych eksponatów na wystawie są szklane bransoletki. To ta niebieska i zielona.

Na „Ukrainie przed wiekami” wystawione są dzieła ręki ludzkiej z okresu obejmującego sześć tysiącleci – od zaskakujących urodą zabytków protocywilizacji trypolskiej i neolitycznego oręża kamiennego, przez ozdoby i broń z epoki brązu, antyczną ceramikę z Pantikapajonu, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz bogactwo wytworów kultury staroruskiej, po pamiątki późnośredniowieczne i nowożytne. Ekspozycję dopełniają niemal artystyczne ilustracje z dziewiętnastowiecznych publikacji archeologicznych oraz krótkie teksty wzbogacone cytatami obficie zaczerpniętymi z dzieł dawnych autorów: Herodota, Jordanesa, Nestora i innych.

muzeum archeologiczne 4
Przygpotowania do wystawy w toku. Wernisaż w czwartek 12 stycznia 2017 o godzinie 13.00.
Włodzimierz Raszkiewicz