Kawałek świata i herbata

Prowadzi:  quellio_cron

18:06

czwartek,

05 stycznia 2017

Płetwy jak nożyczki. Fryzjer z Gdyni wymyślił oryginalny sprzęt dla komandosów i nie tylko dla nich

- Zacznijmy od tego, że jestem fryzjerem - mówi Mariusz Szymański. Bardzo lubi jak się o nim myśli jako o fryzjerze, który zna się na militariach i wynalazł oryginalne płetwy. Składane, jak nożyczki, pomysł podobno pochodzi właśnie z zakładu fryzjerskiego.

Składane płetwy pomysłu Mariusza Szymańskiego testują wojskowe jednostki specjalne na całym świecie. - Polska, Stany, Kanada, Australia, Japonia, Korea, Izrael - wymienia fryzjer.

exofin 6

Fot. www.exofin.pl

W konstrukcji chodzi o to, żeby płetwy nie przeszkadzały w poruszaniu się po lądzie. Żeby było można łatwo przytroczyć je do munduru, były lekkie i jak to się fachowo określa, nie wystawały poza obrys żołnierza. - Przemieszczanie się z tradycyjnymi płetwami jest po prostu niewygodne.

Sprzęt wymyślony w Gdyni ma same zalety, jest poręczny, bardzo lekki i niezawodny. Płetwy Exofin, to właściwie sprzęt na całe życie - zachwala pomysłodawca, robione są z tytanu i kompozytów.

exofin 5

Fot. www.exofin.pl

Mariusz Szymański, wraz z Tomaszem Krause („nasz główny motor technologiczny”) i Krzysztofem Papadisem założyli firmę o nazwie Exofin. Pierwsze egzemplarze składanych płetw powstawały w domowych warunkach. Udziałowcy poszukiwali producenta. Udało się. IGB Mazovia kupiła patent na produkcję i obecne egzemplarze wychodzące pod marką Exofin powstają w Mazovii.

exofin 7
Fot. www.exofin.pl

Następny krok to produkcja płetw do zastosowań cywilnych. Komu potrzebne są składane płetwy? Każdemu nurkowi, który wybiera się na wyprawę za granicą - mówi Mariusz Szymański. Upchanie tradycyjnych płetw do bagażu to zawsze kłopot. - Jest też ogrom zastosowań ratowniczych - dodaje Krzysztof Papadis. Rozmawiamy o tym w audycji, do odtworzenia poniżej.

Posłuchaj rozmowy:


exofin 2
Fot.www.exofin.pl
Włodzimierz Raszkiewicz