Kawałek świata i herbata

Prowadzi:  quellio_cron

18:05

wtorek,

03 stycznia 2017

Dlaczego warto robić noworoczne postanowienia i jak się do tego zabrać

Wiele osób wątpi w trwałość postanowień noworocznych, często traktuje się je z przymrużeniem oka. Jacek Kłosiński uważa inaczej, dla niego takie deklaracje mają sens. Przynajmniej czas jest sprzyjający zmianie w życiu. - Nie udaje się w nich wytrwać, bo źle się do tego zabieramy - twierdzi bloger i specjalista od organizacji pracy.
Badacze sprawdzali, kiedy ludzie najczęściej wpisują do wyszukiwarki Google takie słowa jak "dieta" czy "siłownia". Co się okazało? Znacznie więcej osób szuka informacji na temat poprawnego odżywiania i zdrowszego trybu życia w poniedziałek niż w piątek. Podobnie jest z miesiącami i latami. Dieta interesuje nas najbardziej na początku kwartału, roku itd...

To przełomowe daty nas inspirują. Mamy poczucie, że wkoło nas rozpoczyna się coś nowego i my także chcemy wykorzystać ten moment na nowe plany. Zjawisko, naturalnie wyczuwalnego przez większość ludzi, czasu przemiany zainspirowało go do napisania małego przewodnika dla chcących wprowadzić trwałe zmiany w swoich dotychczasowych przyzwyczajeniach. Potrzebujemy konkretnej daty, która oddzieli niedoskonałą przeszłość, od lepszej przyszłości, pełnej zmian i ulepszeń. Nazywa się to Efektem Świeżego Startu.

Jeśli chcesz coś zmienić: schudnąć, przestać palić, nauczyć się języka, więcej czasu poświęcać rodzinie, to nie wystarczy chcieć. Trzeba taką akcję zaplanować i pilnować planu. Jacek Kłosiński proponuje popularny sposób wyznaczania celów jakim jest jest metoda SMART.

S – specyfic – cel musi być konkretny, nie zostawiać wątpliwości co do jego realizacji.
M – mesurable – cel powinien być mierzalny, powinniśmy być w stanie zweryfikować jego realizację.
A – attractive – cel powinien być atrakcyjny, jego realizacja powinna być dla nas nagrodą.
R – realistic – cel powinien być realistyczny, leżący w zasięgu naszych możliwości.
T – time-bound – cel powinien mieć określone ramy czasowe jego realizacji.

Więcej możesz przeczytać w e-booku Jacka Kłosińskiego "Noworoczne postanowienia. Jak zaplanować nadchodzący rok i poprawnie wyznaczyć cele". Do ściągnięcia TUTAJ.Włodzimierz Raszkiewicz