Kawałek świata i herbata

Prowadzi:  quellio_cron

18:05

piątek,

23 grudnia 2016

Pierwszą wigilijną gwiazdą będzie planeta - opowiada astronom Przemysław Rudź

Pierwszą gwiazdą w dniu tegorocznej Wigilii będzie planeta. To Wenus da znak do wieczerzy, oczywiście tym którzy wypatrują pierwszej gwiazdy, pojawiając się najszybciej na nieboskłonie i najmocniej świecąc.
Zachód słońca nastąpi około godziny 15.24 czasu zimowego. W tym momencie Wenus znajdować się będzie prawie dokładnie w kierunku południowym, około 18 stopni ponad horyzontem, w konstelacji Koziorożca. Już wtedy można próbować ją odszukać.

bbO pierwszą gwiazdę, która symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, wyznaczającą kierunek wędrówki mędrcom ze Wschodu, zapytaliśmy Przemysława Rudzia z Departamentu Polskiej Agencji Kosmicznej. Astronom wyjaśnia, że tradycyjnie przyjmuje się, że wigilijną gwiazdką jest pierwszy możliwy do zauważenia po zachodzie Słońca świetlny punkt na sferze niebieskiej. Przewagę w tej rywalizacji mają oczywiście jasne planety, takie jak Wenus i Jowisz, które wytrawni obserwatorzy są w stanie dostrzec nawet w dzień.

Przemysław Rudź jest znanym popularyzatorem astronomii, autorem kilku popularnych książek, przewodników po niebie przeznaczonych dla miłośników obserwacji. Jeśli interesuje kogoś zagadnienie biblijnej Gwiazdy Betlejemskiej polecamy jego artykuł zatytułowany "Kalejdoskop wigilijnych pierwszych gwiazdek" KLIKNIJ TUTAJ

przemysław rudź fot Filip Ogorzelski
Przemysław Rudź w roli muzyka. Fot. Filip Ogorzelski

Posłuchaj rozmowy z Przemysławem Rudziem. To nie tylko astronom, ale tez muzyk grający elektronikę, ostatnio organizuje w Gdańsku odsłuchowe sesje audiofilskie. W audycji można posłuchać jego elektronicznej kolędy "PoMOOGujmy Maleńkiemu..." Astronom opowiada też o swojej innej pasji, przygotowywaniu przetworów i wyrobów domowej roboty.przemysław rudź fot Cyprian GruszakPrzemysław Rudź na pokazie audiofilskim w "Fusach i Miętusach". Najbliższy taki pokaz odsłuchowy odbędzie się 12 stycznia 2017 w Muzeum Archologicznym w Gdańsku. Fot. Cyprian Gruszak
Włodzimierz Raszkiewicz