Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:05

poniedziałek,

19 grudnia 2016

Kto maluje kartki świąteczne? Jak się okazuje jeszcze ktoś maluje

Przez kilka lat nie wysyłałam tradycyjnych świątecznych kartek pocztowych. Od czasu gdy zaczęłam je malować zaczęłam też wysyłać. To ogromna frajda, gdy dzwonią znajomi z głębi Polski dziwią się i gratulują. - To naprawdę Ty namalowałaś!!! A mi jest ogromnie przyjemnie - mówi Barbara Wypustek, pielęgniarka, która stała się malarką.


Barbara Wypustek zawsze lubiła malować. Intensywniej wróciła do pasji dwa lata temu. Namówiła ją do tego przyjaciółka Marzena Grochowska, trzeba robić w życiu to co się kocha i lubi. Teraz pielęgniarka z pasją maluje po nocach obrazy, miała już lokalne wystawy, coś tam się nawet uda sprzedać, częściej obrazy trafiają jako prezenty do znajomych. Fundacja Hospicyjna poprosiła ją trzy lata temu o zaprojektowanie kartek świątecznych. Od tego czasu wolontariat pielęgniarki polega też na malowaniu kartek, które sprzedaje Fundacja Hospicyjna. Proces produkcyjny jest dość długi. Barbara Wypustek uśmiechając się mówi, że zimowe pejzaże, bałwanki, reniferki, choinki i żłóbki maluje w czerwcu i lipcu. Największa satysfakcją jest jednak to, że podobno kartki sprzedają się w dość dużych ilościach i to w czasach, gdy większość z nas przestała korzystać ze świątecznej poczty analogowej.

kartka basi wypustek

Powyżej jedna z kartek Barbary Wypustek. Chcesz zobaczyć więcej jej prac? KLIKNIJ TUTAJ

dobre sztuki 1Inną historię malowania kartek opowiadają dziewczyny tworzące projekt "Dobre Sztuki". Poznały się w pracy, zaprzyjaźniły i zaczęły razem tworzyć. Ania, Dominika i Paulina pracują w gdańskim studio animacji "Grupa Smacznego". Tam ruszyły z serią gifów parodiujących dzieła mistrzów malarstwa. Najbardziej zaskakujące jest to, że ich kartki, oparte na przeróbce dzieł znanych malarzy powstają w ramach godzin pracy. Firma daje pracownikom w każdy piątek połowę dnia pracy. W tym czasie mogą robić coś kreatywnego na własny użytek i dla własnej przyjemności. To można opisać jako uprawianie hobby za pieniądze pracodawcy w godzinach pracy. Ania, Dominika i Paulina w tym czasie stworzyły serię kartek dla Fundacji Pomorze Dzieciom. Ich kartki można kupić w kilku punktach Trójmiasta, ale warto tez zajrzeć na stronę internetową "Dobrych Sztuk" gdzie obrazy są wzbogacone o ruch. KLIKNIJ TUTAJ

Posłuchaj rozmów z tymi którzy tworzą kartki świąteczne:

""Dobre Sztuki" przy herbacie.
dobre sztuki 2Włodzimierz Raszkiewicz