Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

20:17

środa,

10 lipca 2013

Michał Horodecki - fizyk nie zapomina nauki o pięknie...

"Nie powinno się zaniedbywać nauki o pięknie." Te słowa z jednego z wierszy Herberta doskonale pamięta fizyk i informatyk kwantowy profesor Michał Horodecki. Przyznaje, że gdy formuła, którą stara się zapisać wzorem matematycznym staje się zbyt skomplikowana, wie, że nie jest na dobrej drodze. Wtedy ucieka się do poezji i intuicyjnie szuka ładnego wzoru. To zwykle działa. Wtedy przychodzi rozwiązanie problemu. Przecież formuła na budowę świata nie może być brzydka.
Czy myślenie o pięknych liczbach i ładnych formułach matematycznych ma sens? Współcześnie to zajęcie mało doceniane. Należy zająć się czymś praktycznym, zdaje się mówią wszyscy wokół. Tylko co właściwie robił taki Albert Eistein? Chodził i myślał. Pięknoduch i dziwak, można by powiedzieć. Wynalazca skromnie wyglądającej formuły E=mc2 stał się ikoną nauki.

Probhorodecki 2lem polega na tym, że na dziwnych formułach nie z tego świata w dużej mierze oparty jest nasz współczesny świat. O tym dlaczego myślenie ma przyszłość, rozmowa w kolejnej „Herbacie”. Gościem Włodka Raszkiewicza jest profesor Michał Horodecki.

Rozmowa miała miejsce w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej w Sopocie. To miejsce, w którym myśli się o takich fenomenach, jak teleportacja, kryptografia kwantowa i to, czym zajmuje się prof. Michał Horodecki, czyli termodynamika kwantowa. Zagadnienia, którymi zajmują się naukowcy, wymykają się naszemu codziennemu wyobrażeniu o naturze świata. Pan profesor zresztą przyznaje, że on też nie potrafi wyobrazić sobie zjawisk, które przedstawiają wzory matematyczne.

Pretekstem do spotkania jest to, że niedawno Michał Horodecki opublikował pracę w numerze czasopisma Nature Communication, które należy do prestiżowej grupy czasopism skupionej wokół czasopisma Nature. Artykuł ukazał się 26 czerwca 2013 roku. W pracy, wraz z Jonathanem Oppenheimem z University College London, testują teoretyczne zasady termodynamiki dla małych silników. Jeśli jesteście w stanie wyobrazić sobie silnik, no powiedzmy wielkości atomu, to zapraszamy do słuchania.

Posłuchaj rozmowy z prof. Michałem Horodeckim