Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

21:05

środa,

02 grudnia 2015

Jola Słoma i Mirek Trymbulak - kto rządzi w tym związku

Dziennikarz Radia Gdańsk odwiedza Atelier Smaku Joli Słomy i Mirka Trymbulaka w Gdyni. Okazją jest nagranie 100 odcinka ich programu kulinarnego i wydanie książki Atelier Smaku – 108 potraw bezglutenowej kuchni wegańskiej. 

Kiedyś znani przede wszystkim jako para projektantów, teraz są specjalistami od kuchni bezglutenowej. Z przekonania wegetarianie, zawsze eksperymentowali kulinarnie. Zaczęło się od tego, że po licznych badaniach, Jola wykryła u siebie nietolerancję na gluten. Badania zrobił też Mirek i okazało się, że jedzenie „mącznego” też mu nie służy. Oboje są przekonani, że gluten jest odpowiedzialny za wiele dolegliwości.

Mirek na planie spełnia rolę współprowadzącego i reżysera. Mówi co ma robić i powiedzieć Jola.
słoma i trymbulak 2

Jola Słoma i Mirek Trymbulak już od lat przekonują, że kuchnia nawet pozbawiona mięsa i mąki nie musi być nudna. W 100 odcinku przygotowują ruskie pierogi w których twarogiem jest tofu a mąka gryczana zastępuje tą z pszenicy. Nawet cebulą, przez wiele osób odczuwaną jako ciężkostrawna, może być kapusta pekińska. Jak przyznaje nasz dziennikarz Włodek Raszkiewicz dawno nie jadł tak dobrych i aromatycznych pierogów.

Czasami wydaje się, że Jola na ekranie gra główne skrzypce. To sprawka Mirka, który z bratem Tomkiem montuje ostateczną wersję filmu. Zdjęcia wykorzystane w artykule też są autorstwa Tomka.  
słoma i trymbulak 3

Jeśli chcecie wiedzieć kto rządzi w tym związku i na planie, a tak naprawdę jak się uzupełniają Jola Słoma i Mirek Trymbulak posłuchajcie audycji:

POSŁUCHAJ:

Uwaga!!! W najbliższym czasie można spotkać się z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem w Gdyni. Spotkanie autorskie odbędzie się w sobotę 4.12.2015 o godzine 13.00 przy ich food trucku na Placu Górnośląskim w Orłowie. 

Włodzimierz Raszkiewicz
słoma i trymbulak 4Dla słuchaczy Radia Gdańsk mamy jeden egzemplarz książki Joli Słomy i Mirka Trymbulaka „Atelier Smaku – 108 potraw bezglutenowej kuchni wegańskiej” z autografami autorów.

Jeśli Państwo mają ochotę na jej zdobycie prosimy o napisanie w komentarzach dlaczego kuchnia wegańska lub bezglutenowa jest dla Was ważna. Rozstrzygnięcie zabawy jutro 03.12.2015 o godzinie 21.00. W tym miejscu napiszemy kto otrzyma książkę.

Książka jedna a Państwa opisy takie ważne. Zamknąłem oczy i przydzielam egzemplarz podarowany przez Jolę i Mirka Marii K. Pozdrawiam wszystkich, którzy do nas napisali bardzo serdecznie. Pani Mario proszę o mailowy kontakt w sprawie odbioru w.raszkiewicz@radiogdansk.pl