Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

21:00

wtorek,

03 listopada 2015

Empatia przydaje się wszędzie. Rozmowy na Design Thinking Week

Czy empatia przydaje się w biznesie? Jak najbardziej tak, nie tylko w biznesie ale warto się nią kierować w innych sferach życia. W Gdańsku odbywa się Festiwal Design Thinking Week. Tydzień Myślenia Projektowego - tak można przetłumaczyć nazwę wydarzenia. Nie tylko zresztą w Gdańsku ale też w 13 innych miastach Polski odbywają się warsztaty poświęcone dość prostej w sumie metodzie, jej istotą jest empatia.

Chodzi nie tylko o wczucie się w problem innych, ale też zapytanie o ich potrzeby. Sprawa banalnie prosta, ale zapomina o niej wiele osób chcących zmieniać świat, wprowadzić na rynek nowy produkt czy rozwiązać problem społeczny.

design thinking-plDesign Thinking to metoda tworzenia innowacyjnych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników. Założenia Design Thinking to koncentracja na użytkowniku – zrozumienie jego potrzeb, interdyscyplinarny zespół – spojrzenie na problem z wielu perspektyw, eksperymentowanie i częste testowanie hipotez – budowanie prototypów i zbieranie feedbacku od użytkowników. W efekcie powstają rozwiązania, które są: pożądane przez użytkowników, technologicznie wykonalne, ekonomicznie uzasadnione.
Chcesz wiedzieć więcej kliknij na logo powyżej


Znane polskie przysłowie mówi, że dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Coś w tym jest. Mały przykład. Kierowani najszczytniejszym uczuciem możemy na przykład kupić bliskiej osobie bilet na wczasy do ciepłego i egzotycznego kraju. wydaje się, że każdy marzy o takim prezencie. Tylko może się okazać, że nasz znajomy jest inny, bo po pierwsze nie lubi latać, po drugie upały go męczą, po trzecie jego spełnieniem jest ogródek. Wczasy, za które sporo zapłacimy, będą dla niego mniej warte niż sadzonka drzewka kupiona na niewielki procent sumy jaką wydamy na wycieczkę.

Na zdjęciu  Monika Truszkowska-Bednarek i Agnieszka Skotnicka w rozmowie z Włodkiem Raszkiewiczem
integralia 2

Tą metodą posługuje się Fundacja Integralia. Organizacja powołana przez Ergo Hestia pomaga niepełnosprawnym głównie w znalezieniu pracy. Posłuchaj rozmowy w której uczestniczą: Agnieszka Skotnicka -  niepełnosprawna, na wózku, jest jednak czynna zawodowo i robi doktorat, Monika Truszkowska - Bednarek - Prezes Fundacji Integralia oraz Aleksandra Kalita i Sławomir Ostrowski z zespołu organizującego Design Thinking Week.

Posłuchaj audycji:
Włodzimierz Raszkiewicz