Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

20:58

wtorek,

28 maja 2013

Alicja Król - buduje dom bez komina i rachunków za ogrzewanie...

Na czym polega postęp? Różnie mozna zdefinować. Na pewno mamy do czynienia z rozwojem gdy młodsi są mądrzejsi od starszych.  Takie odnosi się wrażenie rozmawiając z Alicją Król. Młoda Pani architekt łamie polskie sterotypy i wyobrażenia o budowie domu jdnorodzinnego.
    Skończyła kursy projektowania domów pasywnych, zdobyła certyfikaty i mocno wierzy, że jest przygotowana do nadchodzącej przyszłości. Powinniśmy się liczyć z tym, że nadchodzi czas oszczędzania energii.
    Budynki przyszłości, zdaniem Pani Alicji nie będą miały ogrzewania. Będą cechowały je grube mury oraz ciepła i szczelna stolarka. Wtedy wystarczy wydajny rekuperator odzyskujący ciepło z wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych żeby ogrzewanie było zbędne. Mieszkanie powinno się wystarczająco nagrzać od samego bytowania w nim człowieka. Podgrzewanie potraw, korzystanie ze światła, włączona pralka i telewizor w końcu oddają ciepło do pomieszczeń, a w domu pasywnym nie ucieknie ono tak po prostu przez ściany czy wywietrznik pod oknem.
   Alicja Król propaguje ideę budowy domów pasywanych i energoszczędnych. Twierdzi, że najlepiej będzie jak przekona innych na własnym przykładzie. Dlatego w swojej pracowni MIDI Architekci opracowała projekt własnego domu "bez komina" i co za tym idzie bez przyszłych rachunków za ogrzewanie. Wizualizcję jej domu nad jeziorem można zobaczyć na fotografiach.
dom nad_jeziorem_2dom nad_jeziorem_5 

  Projekt trzeba przyznać dość sympatycznie wygląda. Rozsądek autorki widać w zaprojektowanym metrażu. To ma być budynek o powierzchni 90 m2. 
W Polsce najczęściej buduje się duże domy wielopokoleniowe. Dzieci jednak zwykle wyfruwają z gniazdka rodzinnego, nie chcą lub nie mogą mieszkać z rodzicami i pozostaje tylko pusta powierzchnia do ogrzania.
   Największe wyzwanie jakie założyła sobie Pani Alicja to wartość inwestycji. Cena domu ma się zamknąć w sumie 200 tysięcy złotych. Działka już oczywiście jest kupiona.

   Chyba dość rozsądnie to wszystko wygląda. Postęp w końcu polega na tym, że młodsi mają lepsze pomysły na życie od starszych. 

Zajrzyj na stronę pracowni Alicji Król


Posłuchaj audycji o domach pasywnych