Kawałek świata i herbata

Prowadzi:  Super User

21:05

wtorek,

26 maja 2015

Gabrielle Karpinsky - najlepsza studentka Pomorza pochodzi z USA

Gabrielle Karpinsky z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest najlepszą studentką Pomorza! Zwyciężczyni konkursu "Czerwonej Róży" w nagrodę otrzymała samochód osobowy Volkswagen up. Gabrielle pochodzi ze Stanów, przyjechała do Gdańska żeby studiować medycynę. Dlaczego nie w USA?
W Polsce studia trwają krócej, ona jak najszybciej chce leczyć. Polski lekarz kształci się 6 lat, ameryjański 8. Gabrielle Karpinsky pochodzi z polsko-ukraińskiej rodziny, być może dlatego rodzice nie bali się wysłać ją do egzotycznej jednak, dla przeciętnego Amerykanina, Europy Wschodniej. - Nauka to moja pasja, studia w Polce wybrałam też dlatego, że tu jest więcej teorii niż w amerykańskich szkołach medycznych. W Polsce uczą wszystkiego od podstaw, to mi się podoba.

Już rok temu dostała nagroda dla najlepszego studenta zagranicznego w Polsce w międzynarodowym konkursie INTERSTUDENT 2014. Jest przewodniczącą koła studenckiego The English Division Pediatric Oncology Scientific Circle zrzeszającego studentów zagranicznych uczących się w Gdańsku. W audycji Gabrielle opowiada między innymi o tym jak obcokrajowcy uczą dzieci z oddziałów onkologicznych języka angielskiego.

Gość Radia Gdańsk to również współautorka 6 artykułów naukowych (2 publikacje w czasopismach punktowanych, 4 publikacje złożone do czasopism z Listy Filadelfijskiej), autorka/współautorka dwunastu naukowych projektów badawczych z dziedziny onkologii dziecięcej. Trzy z prac uzyskały wyróżnienia na International Student Scientific Conferences w roku 2014 i 2015 - I miejsca i II miejsca. Zorganizowała szkolenia, wykłady i kursy, np. szkolenie praktyczne pt. „Badanie podmiotowe i przedmiotowe w pediatrii – różnice w porównaniu do badania pacjentów dorosłych”, kurs „Neonatal Advanced Life Support”, wykład znanego amerykańskiego chirurga, dr Lowella Katza z Louisville, Kentucky, USA nt. leczenia bólu. Kieruje Oddziałem Gdańskim Międzynarodowego Bractwa Medycznego Phi Delta Epsilon przy GUMed.

Studentka wychowana w Stanach zakochała się Gdańsku. Na pewno chce na GUMed zrobić doktorat i zostać w Polsce, ale czy tak będzie nie wiadomo, ostatnio z USA dostała ciekawą propozycję stażu.

Posłuchaj rozmowy z Gabrielle Karpinsky:


gabrielle karpinsky 1
Oglądnij przezentację Gabrielle Karpinsky w konkursie "Czerwonej Róży"