Kawałek świata i herbata

Prowadzi:  Super User

21:05

środa,

02 lipca 2014

Magda Jończyk - wieżowce rosną w oazach Jedwabnego Szlaku

Magda Jończyk przejechała ze swoim przyjacielem Markiem Jedwabnym Szlakiem 11 tysięcy kilometrów. Wszystko przez 3 miesiące w jednym państwie - Chinach. Podkreśla, że wiedzieć to nie to samo co poznać i poczuć. Wszyscy wiemy, że Chiny to ogromny kraj, dopiero na miejscu można się przekonać jak wielki.

Do małego miasta, zaledwie 15 tysięcznego, polecanego w przewodnikach, przyjeżdża rocznie 50 milionów turystów. Chińczycy rozbudowują starówkę, żeby atrakcji starczyło dla wszystkich. W chińskiej skali, małe miasto to miejscowość licząca jakieś 3 miliony mieszkańców. Ogrom zmian zwala z nóg.

Karakorum Highway, niegdyś trudny szlak, staje się w chińskich rękach wygodną, prostą jak linijka drogą. To społeczeństwo, które przenosi góry, dosłownie nie w przenośni. Wszystko co Chińczykom staje na drodze jest wyrównywane i zagospodarowywane. Chciała zobaczyć oazy na pustyni Jedwabnego Szlaku, w tych miejscach stoją teraz 30 piętrowe wieżowce szafy. Chiny nie są takie jak je sobie powszechni wyobrażamy, to kraj który przeszedł metamorfozę i trudno w nim znaleźć elementy dawnej kultury. Przeważa nowoczesność. Magda Jończyk poznała też Chiny muzułmańskie o jakich się zbyt często nie mówi. To kraj wielu kultur, różnorodnych krajobrazów, sprawa nie do ogarnięcia.

Posłuchaj rozmowy z Magdą Jończyk

Magda Jończyk to nie tylko globtroterka, ale też świetny fotograf. W czasie słuchania warto oglądnąć jej zdjęcia z Jedwabnego Szlaku.
chiny 1-001
chiny 10
chiny 3
chiny 9
chiny 6
chiny 11chiny 4
chiny 5