Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:00

wtorek,

20 października 2020

Krajobraz ma znaczenie. Rozmowa z Panem na Widokach - scenografem przestrzeni Witoldem Pawłem Burkiewiczem

20 października to Dzień Krajobrazu, dobra okazja żeby porozmawiać z architektem krajobrazu i scenografem przestrzeni prof. Witoldem Pawłem Burkiewiczem. Nasz gość nazywany jest też Panem na Widokach. Jego pomysłem jest  projekt "Spojrzenie na Gdańsk". Architekt zlokalizował ponad 30 miejsc widokowych na terenie miasta. 16 z nich zostało już uroczyście otwartych.

Projekt "Spojrzenie na Gdańsk" został zainaugurowany 14 października 2016 r. otwarciem osi widokowej w kierunku morza z terenu zabytkowego parku Dworu I przy ulicy Polanki 125. Od tego dnia projekt jest realizowany w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni i każdego roku otwierane są kolejne widoki. Ostatnim z nich był poświęcony fotoreporterowi Maciejowi Kosycarzowi widok z Winnej Góry.

widok Macieja Kosycarza
Otwarcie widoku "Maciej" na Winnej Górze. Fot.RG
Zapomniane miejsca, ale o dużym potencjale krajobrazowym, są porządkowane, wyposażane w elementy małej architektury, a następnie udostępniane mieszkańcom Gdańska. Każdemu otwarciu nowego miejsca widokowego towarzyszy wyreżyserowany przez Witolda Pawła Burkiewicza spektakl plenerowy z udziałem trójmiejskich artystów.

Włodzimierz Raszkiewicz