Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:00

wtorek,

06 października 2020

Na rowerach jechali prawie przez 10 lat. Rozmowa z laureatami Kolosa za podróż roku

22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbyły się w Gdyni. W tym roku popularne Kolosy miały formę spotkań online. Miłośnicy dalekich wojaży mogli z dowolnego miejsca obejrzeć i wysłuchać prelekcji oraz rozmów z ponad 20 podróżnikami z całej Polski. Nie zabrakło również gali wręczenia nagród. Statuetki Kolosów trafiły do między innymi do Adeli Tarkowskiej i Krzysztofa Józefowskiego i z nimi, laureatami głównej nagrody w kategorii "podróż" rozmawia Włodek Raszkiewicz

Ich podróż trwała nieprzerwanie dziewięć i pół roku i była tym samym najprawdopodobniej najdłuższą polską wyprawą rowerową w historii. Cały czas na rowerach i przez cały czas razem, spędzając ze sobą 24 godziny na dobę, Adela i Krzysztof przemierzyli prawie 90 tys. km i odwiedzili 60 państw na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Przy okazji okrążyli świat, oczywiście. 

kolosy 2020 1
Adela i Krzysztof odbierają Kolosa z rąk Moniki Witkowskiej. Fot.RG

Ich podróż, czy raczej dekada życia, to pełen wachlarz krajobrazów, emocji, kultur, warunków oraz relacji. Dlatego tak trudno streścić ją w kilku zdaniach. Zaczęli w Turcji, przez Bliski Wschód dotarli do Afryki, którą następnie przejechali z północy na południe, potem wylądowali w Argentynie, dojechali na Alaskę, byli w Australii i Nowej Zelandii, z Japonii, przez Koreę, Rosję, Mongolię i Chiny dotarli do Azji Południowo-Wschodniej i dalej przez Azję Środkową, Półwysep Arabski i Kaukaz wrócili do Europy. Nie śpieszyli się, nie robili skrótów, żyli.
 
kolosy 2020
Włodzimierz Raszkiewicz