Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:00

wtorek,

14 lipca 2020

Jest naprawdę piękna! W tym tygodniu warto spojrzeć w niebo i zobaczyć kometę C/2020 F3 NEOWISE

Najbliższy tydzień to doskonały czas do obserwacji komety o nazwie C/2020 F3 (NEOWISE). Do końca tygodnia powinna być widoczna gołym okiem, później - do połowy sierpnia, będzie można ją obserwować przy użyciu lornetki czy teleskopu. - Jest piękna - opowiada astronom Jarosław Pióro.

Gdzie i jak rodzą się komety? Co oznacza nazwa C/2020 F3 (NEOWISE)? Dlaczego to tak rzadkie zjawisko? Gdzie szukać komety na niebie i w jaki sposób najlepiej przystąpić do obserwacji? O tym między innymi Włodek Raszkiewicz rozmawia z astronomem, popularyzatorem wiedzy o kosmosie i założycielem facebookowej grupy AstroPomorze Jarosławem Pióro.

kometa 7
Komety możemy poszukiwać nad północnym horyzontem od wieczora do rana. Fot.Katarzyne Ewert


kometa 3
Prawda, że piękna - w tak, krótki sposób podpisała swoje zdjęcie Neowise Katarzyna Ewert na portalu miłośników astronomii z Pomorza. Fotografię wykonano w Rewie.

kometa 6
Kometa C/2020 F3 (NEOWISE w Gdyni Orłowie. - Zwykle fotografuję krajobrazy, ale czasami jakieś astro też się trafi - podpisał to zdjęcie autor Maciej Newlin Łukowicz i zamieścił na profilu FB grupy AstroPomorze. Tam też znajdziecie więcej zdjęć miłośników astronomii z Pomorza. KLIKNIJ TUTAJ

kometa 10
W audycji rozmawiamy też o "sreberkach" czyli obłokach srebrzystych chętnie obserwowanych i fotografowanych, w czasie najdłuższych dni w roku, przez amatorów astronomii. To zdjęcie wykonane przez Katarzynę Ewert w Rewie. Fotografia została w czerwcu uhonorowana tytułem Astrofotografii Miesiąca w konkursie "Astrofotografia Roku Delta Optical". Praca "Noctilucent Clouds" została wybrana przez obserwatorów portali Astromaniak, Astropolis i Forum Astronomiczne.

Dziękujemy Katarzynie Ewert i Maciejowi Newlin Łukowiczowi za udostępnienie zdjęć :) Włodzimierz Raszkiewicz