Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:10

wtorek,

14 kwietnia 2020

Koronawirus to czas prawdy o tym jakie to nasze życie jest i co jest w nim ważne - psycholog Agnieszka Paczkowska

Rzeczywistość życia w czasach epidemii bombarduje nas informacjami o liczbie zakażonych, zmarłych, o konieczności stosowania dużych środków ostrożności, bo wszędzie czai się zagrożenie. Chroń siebie i rodzinę, nie wychodź z domu, nie narażaj innych, każdy może być nosicielem śmiertelnego zagrożenia - słyszymy codziennie z przekazów informacyjnych. Doświadczenie obcowania ze śmiercią, które mają codziennie pracownicy hospicjum, udziela się teraz całemu społeczeństwu.

- To doświadczenie w szerszej perspektywie może być cenne i pożyteczne - uważa psycholog pracująca w Hospicjum im.Dutkiewicza w Gdańsku Agnieszka Paczkowska. - To czas, który można spożytkować na przewartościowanie życia i odkrycie tego co naprawdę ważne. Oczywiście o ile strach, lęk, obawa dotykają nas w skali, którą potrafimy znieść i przeżyć. Jeżeli te uczucia nie "rozlewają" się w nas za bardzo i nie zdominują naszego postrzegania świata to mogą być życiodajną siłą dającą moc do działania. Lęk paradoksalnie może nas popychać do przodu.

agnieszka paczkowska 1
Jak chronić się przed paraliżującym lękiem egzystencjalnym, a jednocześnie jak wykorzystać doświadczenie przemijania do budowania życiodajnej energii? - opowiada w poważnej rozmowie Agnieszka Paczkowska - Jestem wdzięczna losowi, że pracuję w takim miejscu jakim jest hospicjum, doświadczenie śmierci jest dla mnie budujące.Włodzimierz Raszkiewicz