Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:10

wtorek,

12 listopada 2019

Super kolekcja kaktusów z Ostrzyc czeka na ratunek

Mieczysław Burghardt już w czasach dzieciństwa zaczął interesować się kaktusami, pierwsze egzemplarze przywoził mu z dalekiego świata, ojciec marynarz. Obecnie kolekcja mieszkańca Ostrzyc liczy około 5000 egzemplarzy i jest w niej wiele unikatów. W poszukiwaniu nowych gatunków czterokrotnie odwiedził Peru. Większość roślin wyhodował z nasion zebranych w naturalnym środowisku. Problem polega na tym, że obecnie kolekcja jest zagrożona, a pan Mieczysław zbiera pieniądze na "ciepło dla kaktusów" i szuka nowego, bezpiecznego miejsca swoich roślin.

- Do niedawna moje kochane rośliny znajdowały się w Ośrodku Zielony Młyn w Ostrzycach. Niestety ośrodek ten został zlikwidowany i musiałem znaleźć dla nich nowe miejsce. Próbowałem nawiązać kontakt z wieloma instytucjami, aby urządzić stałą wystawę kaktusów - miejsce gdzie mogłyby rosnąć i być podziwiane. Niestety wszędzie byłem odsyłany z kwitkiem. Z własnych oszczędności wybudowałem tunel, w których obecnie są umieszczone rośliny. Niestety nie dysponuję środkami, które pozwolą kaktusom bezpiecznie przezimować - opowiada kolekcjoner.

kaktusy ostrzyce
Fot.RG

Na pomagam.pl Mieczysław Burghardt rozpoczął zbiórkę środków na docieplenie tunelu, wykonanie instalacji ogrzewania oraz opał i energię elektryczną. Wylicza, że potrzebuje około 20 000 zł.  - Priorytetem dla mnie jest zapewnienie bezpieczeństwa roślinom. Nie zaprzestanę poszukiwania miejsca, gdzie mogłyby spokojnie rosnąć i być podziwiane. Nie chcę rozstawać się moimi kaktusami i chciałbym dalej się nimi opiekować. Poszukuję osoby, prowadzącej hotel, restaurację czy stację benzynową, lub instytucji, która chciałaby stworzyć atrakcję turystyczną - stałą wystawę kaktusów - mówi kolekcjoner.

kaktusy ostrzyce1
Fot.RG

ZBIÓRKA NA KAKTUSY  >>> KLIKNIJ TUTAJWłodzimierz Raszkiewicz