Kalejdoskop Radia Gdańsk

Prowadzi:  Tomasz Klinger

18:30

środa,

20 maja 2020

Cyberprzestępczość coraz bardziej poważnym problemem. Specjalista: skala jest różna, musimy być czujni

Działania hakerów w sieci stają się coraz bardziej powszechne. Dotyczy to nie tylko nas, obywateli, ale przede wszystkim wielu instytucji państwowych na całym świecie, których funkcjonowanie jest zagrożone.

Inteligentne działanie specjalistów z dziedziny IT w sieci - tak obecnie wygląda cyberprzestępczość, która jest narastającym i poważnym problemem. Te niekonwencjonalne metody kradzieży muszą dzisiaj wywoływać energiczne reakcje państw, którym zależy na bezpieczeństwie i stabilnym funkcjonowaniu.

Skala tego procederu jest różna - począwszy od ataków na firmy, korporacje czy instytucje rządowe, a skończywszy na obywatelach, których można wprowadzić w błąd i dokonać np. kradzieży pieniędzy z konta bankowego. - Musimy być czujni i zwracać uwagę na podejrzane e-maile i SMS-y, zachęcające do gier z wysokimi nagrodami - podkreśla gość audycji, Kamil Gapiński z Warszawskiej Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

Coraz liczniej powstają też instytucje, zajmujące się ochroną danych i edukacją w tym zakresie.

POZYSKIWANIE INFORMACJI, ŻEBY JE PÓŹNIEJ SPRZEDAĆ

Elektroniczni złodzieje chcą na zlecenie pozyskać dane, raporty badań i naukowe opracowania, aby później móc sprzedać te informacje. Cyberprzestępcy zamierzają dodatkowo paraliżować pracę koncernów farmaceutycznych twierdząc, że to one zarabiają najwięcej na pandemii. - Dzisiaj pozyskana informacja staje się zarobkiem - twierdzi Kamil Gapiński.

Nawet komputery różnych uniwersytetów na świecie padają ofiarą hakerów. To oni zatrzymują często ich pracę, by wielkie serwery wykorzystać jako moc przeliczeniową dla pozyskania kryptowalut. To zjawisko związane z tysiącami działań w sieci, staje się coraz bardziej powszechne.


(Fot. Pixabay)