Jaka zmiana

Prowadzi: 

18:10

poniedziałek,

09 września 2019

Papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do lamusa. Prawie wszystkie wystawiane są już elektronicznie

W województwie pomorskim papierowe zwolnienia stanowią jedynie 0,02 procent takich świadczeń. W lipcu tylko 24 dokumenty nie zostały wystawione elektronicznie.
- Od początku grudnia 2018 do końca lipca 2019 lekarze w województwie pomorskim wystawili takich elektronicznych zwolnień ponad 900 tys. – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS. - Jednocześnie liczba wystawianych zwolnień papierowych sukcesywnie maleje. W styczniu było ich 715, w lutym 138 a w lipcu tylko 24 – dodaje. W pozostałych częściach kraju sytuacja wygląda bardzo podobnie, choć na Podlasiu w lipcu do ZUS-u nie wpłynęło żadne papierowe zwolnienie.
 
TYLKO SZCZEGÓLNE PRZYPADKI

Papierowe zwolnienia lekarze mogą wypisać jedynie w wyjątkowych przypadkach i muszą to zrobić na specjalnym formularzu, np. gdy nie mają dostępu do internetu, zabraknie prądu lub podczas niespodziewanej wizyty domowej, jeżeli nie mogą skorzystać z urządzenia mobilnego. Takie zwolnienie muszą jednak zelektronizować i mają na to trzy dni.
 
ŁATWIEJ KONTROLOWAĆ

Wprowadzenie tzw. e-zwolnień oprócz ułatwień dla lekarzy i pacjentów umożliwiło też sprawniejszą kontrolę zwolnień lekarskich.

- ZUS przeprowadza dwa rodzaje takich kontroli. Pierwsza dotyczy prawidłowości wykorzystania zwolnień, druga dotyczy prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Dzięki temu, że te zwolnienia są elektroniczne to wiemy o nich właściwie wszystko i możemy je skuteczniej kontrolować – mówi K. Cieszyński.

image001
Procent zwolnień elektronicznych względem wszystkich zwolnień w lipcu 2019 (mat. prasowe ZUS)


Po kontrolach zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS na Pomorzu w I półroczu tego roku obniżono lub cofnięto świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa na kwotę ponad 1,2 mln złotych. W całym 2018 r. było to 1,8 mln.


Aleksandra Nietopiel