Jaka zmiana

Prowadzi: 

18:10

poniedziałek,

01 kwietnia 2019

Operacje zaćmy, rezonans i tomografia od 1 kwietnia bez limitów. "NFZ zapłaci za wszystkie badania"

Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 kwietnia zapłaci za wszystkie wykonane badania TK, rezonansu magnetycznego oraz za zabiegi usuwania zaćmy. Ma to skrócić czas oczekiwania w kolejkach. - Liczymy, że w ciągu roku, półtora znikną dzięki temu kolejki na operacje zaćmy w Polsce, a zabiegi będą wykonywane na bieżąco - mówiła Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku.
Od 1 kwietnia Fundusz zniósł limity i będzie płacił za każdą wykonaną operację i każde wysokospecjalistyczne badanie. Od początku kwietnia zniesiono także limity na badania rezonansu magnetycznego i tomografię komputerową. To także powinno rozładować kolejki.

- Liczymy, że podmioty wykonujące świadczenia nie będą mieć problemów z obsadą dodatkowych godzin pracy, bo wcześniejsze dofinansowanie pokazało, że są możliwości wykonywania dodatkowych badań- tłumaczy dyrektor pomorskiego NFZ.

- Głównym tematem zawsze są ludzie. Nie obserwowaliśmy w pracowniach TK i rezonansu aż takiego dużego problemu. Wtedy, gdy przekazaliśmy dodatkowe środki, to te pracownie działały pełną parą, właściwie do przerwy technicznej - mówi Elżbieta Rucińska-Kulesz.