Jaka zmiana

Prowadzi: 

18:10

poniedziałek,

25 lutego 2019

Już 4 marca będzie można złożyć wniosek o e-dowód. Pomoże m.in. podpisać dokument drogą elektroniczną

Już niedługo e-dowody ułatwią nam wizyty w przychodniach czy urzędach, a także umożliwią elektroniczne podpisywanie dokumentów. Jeśli dotychczasowy dokument jest ważny, nie trzeba go wymieniać.

 

E-dowód to dowód osobisty wzbogacony o warstwę elektroniczną. Oznacza to, że schowany w nim chip będzie zawierał dane, które będą sczytywane za pomocą urządzeń np. w urzędach, w przychodniach czy na lotniskach. Ma to usprawnić załatwianie formalności. 


ELEKTRONICZNE PODPISYWANIE DOKUMENTÓW 

E-dowód umożliwi także elektroniczne podpisywanie dokumentów. Jak zaznacza Danuta Galica, kierownik Referatu Dowodów Osobistych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku e-dowód to nie żadna aplikacja ani gadżet informatyczny. - To tylko i wyłącznie dodatek do obecnie posiadanego dowodu osobistego – podkreśla.  - To jest nadal ten sam plastikowy dokument z tym samym formatem jeśli chodzi o wielkość i z bardzo podobną szatą graficzną. Będą drobne przesunięcia danych i wielkość zapisów. Większy będzie numer PESEL oraz zapis imienia i nazwiska. Na pierwszej stronie e-dowodu nie będzie nazwiska rodowego i miejsca urodzenia - te dane pojawią się na drugiej stronie – dodaje.