Jaka zmiana

Prowadzi: 

17:30

poniedziałek,

18 lutego 2019

Będą zmiany dotyczące promowania suplementów diety. Inspektor Sanitarny: "Wiele osób myli je z lekami"

Wyraźna informacja na opakowaniu, zakaz reklamy z udziałem aktorów udających lekarzy oraz opłaty za rejestrację i opinia o działaniu. Takie zmiany dotyczące suplementów diety chcą wprowadzić Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

 - Wiele osób kupując suplement, myli go z lekiem, dlatego konieczne są zmiany - mówił Tomasz Augustyniak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku, w rozmowie z Joanną Matuszewską w audycji Jaka zmiana. - Mają iść w tym kierunku, żeby przede wszystkim można było skutecznie rozliczać podmioty odpowiedzialne za tego typu reklamy. Jakiekolwiek kojarzenie suplementów diety z lekami będzie tutaj blokowane na etapie właśnie tych przepisów - dodaje. 


Suplementy diety w myśl nowych przepisów mają być specjalnie oznakowane. - Jest również propozycja, aby były oznaczone paskiem o jednakowym kolorze, żeby wszyscy od razu mogli skojarzyć, że są to suplementy - tłumaczył Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku

W Polsce zarejestrowanych jest około 20 tysięcy leków i aż trzy razy więcej suplementów diety. Co roku Polacy kupują preparaty za ponad 3,5 miliarda złotych.