Jaka zmiana

Prowadzi: 

18:10

poniedziałek,

14 października 2019

Zakończył się remont XV-wiecznego kościoła Św. Józefa w Gdańsku. "To miejsce zmieniło się nie do poznania"

Miejsca, które przez dwa i pół roku były dla gdańszczan niedostępne – można zwiedzać. To nie tylko rewitalizacja świątyni, ale również remont generalny kapitularza i krużganków.

- Prace kosztowały 19 milionów złotych. Na ten cel przyznano 16 milionów złotych dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Pieniędzy dołożyło też miasto Gdańsk i Prowincja Misjonarzy Oblatów - mówi ojciec Marcin Szafors, rektor kościoła Św. Józefa.

"ŚWIĄTYNIA WYGLĄDA JAK NOWA"

Podczas remontu, który trwał ponad dwa lata, świątynia przeszła gruntowną restaurację: wyczyszczono zewnętrzną elewację, wymieniono posadzkę i zamontowano ogrzewanie podłogowe. Obok kościoła stoi kapitularz. Tuż po wojnie został zadaszony i do tej pory był nieużywany. Po remoncie, pod koniec roku, zacznie działać tam Oblackie Centrum Edukacji i Kultury. - To miejsce zmieniło się nie do poznania. Mamy tam sale multimedialną oraz warsztatową, przepiękną herbaciarnię oraz wirydarz, czyli mały ogródek wewnątrz budynków - dodaje o. Szafors.

Po kompleksie kościelno – klasztornym, który przeszedł generalny remont Alicję Samolewicz Jeglicką oprowadza o. Marcin Szafors, rektor kościoła Św. Józefa w Gdańsku, dyrektor nowo powstającego Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury.

 

 

 

Alicja Samolewicz Jelicka