Jak działa świat

Prowadzi: 

15:05

sobota,

15 kwietnia 2017

Codzienna walka z terroryzmem i Ziemia Święta. "Izraelczycy nauczyli się z tym żyć"

Izrael – miejsce, gdzie w czasie Wielkanocy kierują się myśli wszystkich chrześcijan, ma także drugie oblicze. Ziemia Święta przeżywa to, co Europa, ale na znacznie większą skalę od wielu lat. Od powstania państwo zmaga się z aktami terroryzmu. Jak Izraelczycy radzą sobie z agresją na ulicach skierowaną do niewinnych ofiar?


- Podczas świąt nakładają się w Izraelu dwie sprawy. Codzienna walka Izraela z terroryzmem, czego przykładem jest niedawny zamach na młodą angielską studentkę i obchody chrześcijańskie, które miały miejsce parędziesiąt metrów od miejsca zamachu - mówi Eli Barbur, korespondent polskich mediów w Izraelu, pisarz, dziennikarz.

Podkreśla, że walka z terrorem jest związana z tym państwem od początku jego powstania i Izraelczycy po prostu nauczyli się z tym żyć. Wyjaśnia, że szybka reakcja wobec terrorystów jest metodą na walkę. - Taktyka jest podwójna: z jednej strony normalne życie, z drugiej strony terrorystów zabija się na miejscu. To jest walka, zwyczajna część życia tutaj - tłumaczy Barbur.

W audycji poruszono także tematykę religijnych aspektów współczesnych konfliktów na świecie.