Jak działa świat

Prowadzi: 

15:05

sobota,

08 kwietnia 2017

Grupa Wyszehradzka. "Wymyka się z pojęcia wspólnoty i grupowania pewnych doświadczeń historycznych"

Czy Grupa Wyszehradzka nadal funkcjonuje? Czy to jedynie twór istniejący jedynie na papierze? - Na pewno grupa wciąż istnieje. Mamy tego świadectwa - mówił Piotr Górecki, dziennikarz TVP.

- Natomiast są poważne wątpliwości co do wspólnych elementów związanych i z historią i z tradycją. W zasadzie łączy nas na pewno geografia i czasami wspólny interes. Jeżeli patrzymy na historię to jednak jest tu trochę różnicy. U nas - trzech zaborców, w pozostałych państwach jednak trochę inaczej. Czechy, Słowacja i Węgry to Czesi i Słowacja to kultura, która wspomina mieszczaństwo, u nas to był rozdział między szlachtą a chłopstwem. To też się wymyka z pojęcia wspólnoty i grupowania pewnych doświadczeń historycznych - tłumaczył dziennikarz.

Grupa Wyszehradzka (V4) – nieformalne zrzeszenie czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami, w początkowej fazie w szczególności w kwestiach przystąpienia do struktur Unii Europejskiej i NATO. Powołane w 1991 roku przez trzy państwa (Polskę, Węgry i Czechosłowację) tworzące tzw. Trójkąt Wyszehradzki. W późniejszym czasie, wskutek rozpadu Czechosłowacji (1 stycznia 1993 r.), członkami grupy stały się Czechy i Słowacja. Jedyną instytucją grupy jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund). Od 2016 roku w dniu 15 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszehradzki.

mar