Jak działa świat

Prowadzi: 

15:05

sobota,

01 kwietnia 2017

Jak wygląda współczesny terroryzm? Ekspert: "Trzecie pokolenie imigrantów poszukuje tożsamości"

- Zdarza się, że te osoby zaczynają czuć niedosyt egzystencjalny i to może być jeden z czynników powodujących tragedię - mówił w Radiu Gdańsk ekspert do spraw terroryzmu.

Terroryzm był jednym z tematów audycji Jak działa świat. Program poprowadził Wojciech Suleciński. Jego gościem był prof. Krzysztof Kubiak - wykładowca Uniwersytetu w Kielcach, były oficer Marynarki Wojennej i ekspert ds. terroryzmu.

Niedawno doszło do zamachu w Londynie. Wcześniej doszło do ataków terrorystycznych w Berlinie i we Francji. Czy natura tych zamachów, czyli np. wykorzystanie samochodu czy noża pokazuje, że weszliśmy w erę "terroryzmu samotnych wilków"? - Jeśli weźmiemy pod uwagę jak działał sprawca zamachu w Berlinie, czyli sprawne poruszanie się po kilku krajach Europy, to możemy się domyślać, że niektórzy terroryści dostają wsparcie przynajmniej z zakresu know-how. Z drugiej jednak strony aktywizuje się grupa sprawców niesłychanie niebezpiecznych, których powiązania z ugrupowaniami terrorystycznymi mają charakter mentalny. To oznacza, że nie potrzebują bezpośredniego wsparcia, a motywują się z propagandy, której w dobie mediów elektronicznych nie da się wyeliminować - zaznaczał ekspert.

Często do zamachów doprowadzają osoby, których rodziny już od kilku pokoleń żyją w danym kraju. - Widać to, gdy zwrócimy uwagę poprzedni zamach w Wielkiej Brytanii - wtedy zaatakowano środki transportu. Wtedy zamachowcami byli brytyjscy poddani w trzecim pokoleniu. W pierwszym pokoleniu - ich dziadkowie - niezwykle ciężko pracują, by utrzymać się na powierzchni, rodzice kontynuują pracę, by zapewnić dobry byt dzieciom. Wtedy przychodzi trzecie pokolenie i jego przedstawiciele zaczynają czuć niedosyt egzystencjalny. I wtedy poszukują tożsamości nie mogąc się jednocześnie wpełnić w otoczenie. To jednak ciągle uproszczenie - zaznaczał prof. Krzysztof Kubiak.

 


Drugim tematem było zbliżające się w Turcji referendum konstytucyjne. O tym mówił prof. Rafał Ożarowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

mili