Jak działa świat

Prowadzi:  quellio_cron

15:00

sobota,

31 grudnia 2016

Ataki terrorystyczne i rozejm, który może oznaczać rozbiór Syrii. Dziennikarze podsumowują 2016 rok

W ostatnim roku w audycji Jak działa świat Wojciech Suleciński wraz z gośćmi rozmawiał o najważniejszych wydarzeniach 2016 roku.

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Brexit, a może wydarzenia w Syrii? Wojciech Suleciński w audycji Jak działa świat pytał dziennikarzy z innych mediów o najważniejsze wydarzenia na świecie.

ATAKI TERRORYSTYCZNE

- Żadne z powyższych wydarzeń nie było najważniejsze dla Polaka, dla słuchacza Radia Gdańsk. Jeśli mówimy o wydarzeniu międzynarodowym, które doprowadziło do zmiany sposobu i komfortu życia w Polsce, to jest to poczucie niepewności i zagrożenia spowodowane przez ataki terrorystyczne. To one doprowadziły do diametralnego przemodelowania zachowań urlopowych wśród Polaków. Setki tysięcy, które co roku wypoczywały w Egipcie czy Turcji kompletnie przestały tam jeździć - mówił Jan Błaszkowski z Faktów TVN.

TRIADA ROSJA-TURCJA-IRAN

Jako drugi rok 2016 podsumowywał Piotr Semka, publicysta Polskiego Radia i tygodnika "Do Rzeczy". - Dla mnie najważniejszym i symbolicznym wydarzeniem końca roku był rozejm autorstwa triady Rosja-Turcja-Iran. Zobaczymy oczywiście na ile on będzie trwały, ale już wszedł w życie i może oznaczać rozbiór Syrii na 3 strefy. Jeśli odpowiednio zdeterminowani będą przywódcy tych trzech krajów, to ten rozejm może być symbolem nowego ładu na Bliskim Wschodzie. Ważną cechą tego porozumienia jest też to, że w ogóle nie bierze się w nim pod uwagi ani Stanów Zjednoczonych, ani Europy Zachodniej, która wiele razy deklarowała gotowość stanięcia na czele porozumienia pokojowego. Prawda jest brutalna. Wygrywają ci, którzy są zdolni do działań bojowych na tym terenie - zaznaczał dziennikarz.

mili