Jak działa świat

Prowadzi:  quellio_cron

22:00

sobota,

29 października 2016

Jakie będą konsekwencje podpisania CETY? Wiceminister: "Nasza gospodarka na pewno na tym skorzysta"

Mnóstwo obaw i wątpliwości towarzyszy podpisaniu CETY, czyli handlowej umowy z Kanadą. Według eksperta, biorą się one przede wszystkim z nieznajomości tematu.

Temat CETY był poruszany w audycji Jak działa świat. Program poprowadził Wojciech Suleciński. Jego gościem był dr Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

W KOŃCU ZAŻEGNANY KRYZYS

 


Ostatnie dni to spory na temat CETY. Niektórzy wychodzili na ulice protestując przeciwko podpisaniu umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. - Jakiś drobny cień niepewności był, ale to nie pierwszy raz, kiedy w Unii Europejskiej podobne sprawy są załatwiane w podobny sposób, czyli w ostatniej chwili. Cała historia pokazuje jedną rzecz. Nieduży region w Unii Europejskiej potrafi zablokować wielkie międzynarodowe porozumienie. Bardzo dobrze, że ostatecznie udało się dogadać i zażegnać kryzys - mówił Kwieciński.

SPORO WĄTPLIWOŚCI


Podpisanie umowy jednak nie zażegnało wątpliwości przeciwników CETY. Jeszcze przed decyzją o rozpoczęciu współpracy, grupa składająca się m.in. z Belgów proponowała inne warunki. Mówiono np. o możliwości zawieszenia umowy w konkretnych sytuacjach. - Te wątpliwości, które były zgłaszane przez Walonię, były zgłaszane również przez inne kraje, w tym Polskę. Wydaje mi się, że bardzo dużo niepokojów wynikało z braku wiedzy na temat tego porozumienia. To w końcu pierwsze tak duże i tak kompleksowe porozumienie, które Unia Europejska podpisze - wyjaśniał wiceminister.

KORZYSTNA UMOWA


Jak przekonać polską opinię publiczną, że podpisanie CETY jest dobrym pomysłem? - Zdecydowanie to dla nas bardzo korzystna umowa. Nasza gospodarka naprawdę na tym skorzysta, skorzystają też rolnicy. Posłużę się pewną analogią: strach dzielenia naszego rynku produktami unijnymi towarzyszył nam od samego wejścia do Wspólnoty. A najbardziej skorzystali na tym rolnicy. Nie chodzi tylko o dopłaty, ale przede wszystkim o rozwój rolnictwa. Wcześniej eksportowaliśmy towary za 4 miliardy euro, teraz za 24 mld euro - wyjaśniał Kwieciński.

W dalszej części audycji Wojciech Suleciński rozmawiał również o batalionach, które mają pojawić się w Polsce oraz o wyniku wyborów na Litwie.