Jak działa świat

Prowadzi:  Super User

22:00

sobota,

15 października 2016

Duże firmy boją się CETA? "Porozumienia międzynarodowe są dla klientów, a nie dla przedsiębiorstw"

- Jeżeli dojdzie do ratyfikacji porozumienia CETA, to żywność w Polsce będzie tańsza - mówił w audycji Tomasz Wróblewski, dziennikarz i ekspert międzynarodowy z Warsaw Enterprice Instytut.

W ten weekend kilku miastach w Polsce protestowano przeciwko umowie o wolnym handlu z Kanadą i Stanami Zjednoczonymi, CETA i TTIP.

DUŻE FIRMY SIĘ BOJĄ?

Gość Wojciecha Sulecińskiego zastanawiał się, jakie emocje mogą budzić wśród rolników plany podpisania takiego porozumienia.

- Jakieś emocje są. Tylko nie jestem przekonany, że dotyczą one bezpośrednio rolników. Bardziej dużych firm przetwórczych i pewnie często zagranicznych, które przyzwyczaiły się, żeby sięgać po owoce wiszące nisko na drzewach i nie trzeba specjalnie wyciągać po nie ręki. Nie trzeba inwestować w innowacje i nie trzeba inwestować w ludzi. Tak dalej się nie da - podkreślał specjalista.

Jego zdaniem jeżeli dojdzie do ratyfikacji porozumienia CETA to żywność w Polsce będzie tańsza. - Zapominamy czasem, że te porozumienia międzynarodowe są dla klientów, a nie dla przedsiębiorstw. Na tym polega konkurencja i rywalizacja. Chodzi o to, żeby te firmy między sobą konkurowały, poprawiały jakoś produktów i obniżały ceny - dodał Wróblewski.

CZYM JEST CETA?

CETA to kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą. Zakłada zniesienie ceł oraz liberalizację handlu. Podpisanie CETA przez Radę Unii Europejskiej, w której zasiadają ministrowie państw UE, planowane jest na koniec października.

W sprawie umowy TTIP trwają negocjacje pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

Warszawski protest organizowały Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Strefa Zieleni. Manifestacje odbyły się też w innych miastach - m.in. w Krakowie i Olsztynie.

Gościem Wojciecha Sulecińskiego w audycji Jak działa świat był również poseł PO Tadeusz Aziewicz, wiceprzewodniczący polsko-litewskiej grupy parlamentarnej.


Posłuchaj audycji:

Maria Anuszkiewicz