Wspólne Czytanie w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  Iwona Borawska

19:30

piątek,

08 stycznia 2021

Eksplozja literackich i filozoficznych igraszek, czyli rozmowa o książce "Pan Profesor" Artura Przybysławskiego

W audycji "Wspólne czytanie z Radiem Gdańsk" Iwona Borawska rozmawia ze zwycięzcą Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2019 Arturem Przybysławskim o jego książce "Pan Profesor".

Artur Przybysławski to laureat Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2019. Jego książka "Pan Profesor" to wielce przeraźliwe dzieje Zenona Eli, pełne heroicznych czynów i myśli jego, które złożyły się na akademicką karierę. Dla przyszłych pokoleń zostały wiernie spisane, aby pamięć o nich nie zaginęła w mroku mniej przeraźliwych dziejów.

FILOZOFICZNE UNIESIENIA A CODZIENNOŚĆ

Powieść "Pan Profesor" to prawdziwa eksplozja literackich i filozoficznych igraszek. Jest ciętą satyrą na życie i środowisko naukowe, połączoną z czułym spojrzeniem na osobę filozofa, pracownika uniwersytetu, samotnika w twierdzy z książek i ksiąg zbudowanej, wiernego konsumenta kopytek w sosie myśliwskim w pewnym mlecznym barze, którego "młodzieńczy zachłyst filozoficzny" doprowadził do zwykłych, profesorskich czynności, takich jak uczestniczenie w radach wydziału i konferencjach naukowych, pisania recenzji czy aplikowania o granty.