Wakacje z Radiem

Prowadzi: 

16:35

czwartek,

18 sierpnia 2016

Jak wypieka się kręgiel kociewski? Dowiemy się w piątek w Starogardzie Gdańskim

W wakacje codziennie odwiedzamy inne miejsca na Pomorzu. Tym razem nasz wóz satelitarny zaparkuje w Starogardzie Gdańskim. Dowiemy się m.in. jak wyrabia się tradycyjny kręgiel kociewski i dlaczego na starogardzkim rynku stanęło pianino.

Program poprowadzą Ola Wojciechowska i Sylwester Pięta. Mobilne studio Radia Gdańsk stanie na terenie Klubu Jeździeckiego Stado Ogierów.

O TYM, CO DZIEJE SIĘ W STADNINIE I GRODZISKU

Tuż po godz. 8:30 spotkamy się z włodarzem Starogardu Gdańskiego. Prezydent Janusz Stankowiak opowie o tym, jak w ostatnich latach rozwinęło się miasto. Po godz. 9:00 w naszym plenerowym studiu porozmawiamy ze ekspertami od jeździectwa. Naszym gościem będzie sędzia Zofia Nowakowska, która przybliży kulisy pracy w Stadzie Ogierów. Będzie także o zawodach konnych, które na najbliższy weekend zaplanowano w stadninie.

staro zapo 2 strKlub Jeździecki Stado Ogierów. Fot. facebook.com/Stado-Ogierów-Starogard-Gdański

Będąc na urlopie w okolicach Starogardu Gdańskiego, warto odwiedzić historyczne Grodzisko Owidz. W sezonie odbywa się tu wiele imprez plenerowych m.in. warsztaty łucznicze, gry terenowe i koncerty gongów tybetańskich. W plenerowym studiu Radia Gdańsk po godz. 10:00 będziemy gościć dyrektor tego miejsca Magdalenę Cholewę i rekonstruktora Wojciecha Belkę.

staro zapo 1 strGrodzisko Owidz. Fot. materiały prasowe/owidz.pl

TAJEMNICE KRĘGLA KOCIEWSKIEGO I PIANINA

Po godz. 12:00 plenerowe studio radiowe przeniesiemy na starogardzki rynek. Tu odwiedzi nas Andrzej Wrzoskiewicz - miłośnik kulinariów i - podobno - twórca najpyszniejszych lodów naturalnych w Starogardzie. Wrzoskiewicz zdradzi nam też tajemnicę wypieku regionalnego przysmaku - kręgla kociewskiego.

Zaplanowaliśmy także rozmowę z prawdopodobnie najbardziej kreatywną mieszkanką Starogardu. Zofia Sumczyńska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuki opowie nam, dlaczego na rynku miejskim stanęło pianino, a wkrótce dołączą do niego domki dla motyli.

staro zapo 3 strKlasycystyczne kamienice na rynku w Starogardzie. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

BĄDŹCIE Z NAMI

W piątek czekamy na Was w plenerowym studiu (w godz. 8:30-11:00 w stadninie Stado Ogierów, w godz. 12:00-13:30 na rynku głównym). Jeśli nie możecie odwiedzić nas osobiście, zachęcamy do słuchania Radia Gdańsk. W Starogardzie nadajemy na 103,7 FM!

Dominika Raszkiewicz