Tryptyk Memlinga

Prowadzi: 

22:05

poniedziałek,

27 listopada 2017

Gotyckie łóżko oraz obrazy, rzeźby i modlitewniki. Wystawa o pobożności w czasach Memlinga

Jak wyglądała sypialnia sprzed 500 lat? Tego będzie można się dowiedzieć na wystawie w Zielonej Bramie, czyli oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku. 30 listopada zostanie otwarta ekspozycja "Zamieszkać z Chrystusem i Marią. Sztuka dewocji osobistej w Niderlandach 1450–1530". - Pokażemy ok. 60 eksponatów z polskich zbiorów - od małych obrazów, poprzez modlitewniki i rzeźby po gotyckie łóżko - mówi w audycji kurator prof. Marcin Kaleciński.
- Łóżko było miejscem narodzin, ale także śmierci. To w jego pobliżu najczęściej wieszano obrazy religijne. W głównej części ekspozycji odtworzymy więc sypialnię z początku XVI wieku - dodaje prof. Kaleciński.

Wernisaż wystawy odbędzie się 30 listopada o godz. 18:00 w Zielonej Bramie. Ekspozycję będzie można oglądać do 28 lutego 2018 r. Część eksponatów, ze względów konserwatorskich, będzie prezentowana tylko w grudniu 2017 r.

Wystawa "Zamieszkać z Chrystusem i Marią. Sztuka dewocji osobistej w Niderlandach 1460–1520" jest jednym z wydarzeń Tygodnia Memlinga, który odbywa się w czasie Roku Memlinga obchodzonego w 550. rocznicę rozpoczęcia malowania "Sądu Ostatecznego". 29 listopada zaplanowano spotkanie w ramach "Akademii Sądu Ostatecznego" z udziałem dr. Tilla-Holgera Borcherta o karierze Hansa Memlinga. 30 listopada odbędzie się koncert "Chorał czasów zarazy" w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Gedanensis. 1 grudnia zaplanowano I Sympozjum Memlingowskie z udziałem naukowców z Europy i Stanów Zjednoczonych, a 2 grudnia odbędzie się wernisaż wystawy "Nicola Boccini, Sąd Ostateczny".