Tryptyk Memlinga

Prowadzi: 

22:05

poniedziałek,

25 września 2017

Gwiazdy historii sztuki w Gdańsku. Przyjedzie m.in. "papież od Memlinga"

- To jest szczególna sztuka, bo spełniająca osobiste, emocjonalne potrzeby - mówi prof. Marcin Kaleciński z Uniwersytetu Gdańskiego, organizator konferencji "Hans Memling i sztuka dewocji osobistej w Niderlandach XV i początku XVI wieku". Dodaje, że słowo "religio" fundamentalnie oznacza więź. - I ta potrzeba więzi, bliskości realizuje się w tych niezwykłych dziełach sztuki, przede wszystkim w obrazach tablicowych. One są niewielkie, można je wziąć do ręki, przytulić, a nawet pocałować - dodaje prof. Kaleciński.
Każdy jako słuchacz może wziąć udział w konferencji, która odbędzie się 1 grudnia. Wszystkie wykłady będą tłumaczone z języka angielskiego na polski. Naukowcy będą mówić zarówno o dewocyjnej twórczości Memlinga, jak i twórców niderlandzkich XV i początku XVI wieku. Temat ten obejmie obrazy, ryciny, wczesne książki drukowane, manuskrypty iluminowane, rzeźby, tapiserie, drobne przedmioty dewocyjne.

Na temat sztuki dewocji osobistej w Niderlandach XV i początku XVI wieku mówić będą naukowcy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Przyjedzie m.im. sześciu najlepszych specjalistów zajmujących się Hansem Memlingiem i dewocją osobistą. - Przyjedzie z Belgii Till-Holger Borchert, który jest "papieżem od Memlinga", największym znawcą jego sztuki. Z Nowego Jorku przyleci znawca tryptyków i dyptyków dewocyjnych John Oliver Hand z Nowego Jorku. Naszymi gośćmi będą więc gwiazdy historii sztuki w zakresie sztuki niderlandzkiej, ale także wschodzące gwiazdy - osoby, których badania chcemy promować - tłumaczy organizator.

Konferencja rozpocznie cykl sympozjów poświęconych Memlingowi, które Muzeum Narodowe w Gdańsku zamierza organizować cyklicznie co 4 lata. Punktem wyjścia jest tenże artysta i jego "Sąd Ostateczny".

Konferencję poprzedzi 30 listopada w Zielonej Bramie otwarcie wystawy "Zamieszkać z Chrystusem i Marią. Sztuka a dewocja prywatna w Niderlandach 1460–1520". Ekspozycja ze zbiorów polskich, na której zostaną zaprezentowane wizerunki tablicowe Chrystusa i Marii powstałe w Niderlandach w XV i na początku XVI wieku, tryptyki z portretami donatorów, iluminowane kodeksy, wczesne druki, drzeworyty i miedzioryty dewocyjne.