Tryptyk Memlinga

Prowadzi: 

22:05

poniedziałek,

11 września 2017

Komiks o "Sądzie Ostatecznym" i jego twórcy Hansie Memlingu

- To jest komiks edukacyjny - podkreśla autor książki Łukasz Pawlak. Rysownik do tej pory nie publikował w papierze. "Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu" jest jego papierowym debiutem. Na pomysł stworzenia komiksu wpadli pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
- Świętujemy bowiem w tym roku 550 rocznicę rozpoczęcia pracy nad "Sądem Ostatecznym" i 200 rocznicę powrotu dzieła do Gdańska po napoleońskiej kradzieży. Ogłosiliśmy więc konkurs na komiks, który wygrał Łukasz Pawlak - tłumaczy dyrektor biblioteki Paweł Braun.

Łukasz Pawlak, który z zawodu jest grafikiem, pochodzi z Iłży pod Radomiem. Pasjonuje się malarstwem flamandzkim. Przyznał w rozmowie z Radiem Gdańsk, że po raz pierwszy zobaczył na żywo tryptyk... w dniu promocji komiksu. Znał obraz tylko z reprodukcji, ale widział w innych muzeach inne prace Hansa Memlinga. W opracowaniu historii dzieła pomogli rysownikowi historycy sztuki z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Komiks "Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu" można kupić w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku lub on-line. Kosztuje 15 zł.

komiks memling
Łukasz Pawlak podczas promocji książki. Fot. gdansk.pl/Dominik Paszliński