Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

12 września 2019

Lekarz: Nastolatki uzależniają się od nikotyny szybciej, niż osoby dojrzałe

Trzydzieści procent dzieci w ostatnich klasach podstawówki i gimnazjum w Pomorskiem pali papierosy, wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z GUMed. Palą najczęściej nastolatki w wieku 13-14 lat - mówił w Radiu Gdańsk dr hab. Łukasz Balwicki z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed, prowadzący w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku poradnie leczenia uzależnień od tytoniu.
- Młodzież w tym wieku otwiera się na nowe wrażenia, chce eksperymentować. Jest też bardzo podatna na presje rówieśniczą, co ma niebagatelne znaczenie dla sięgnięcia po papierosy.

Lekarz mówił, że do uzależnienia od tytoniu dochodzi najczęściej w młodym wieku. - 90 procent palaczy uzależnia się od tytoniu w wieku młodzieńczym. Wtedy rozwija się mózg, który jest podatny na kształtowanie i między innymi nikotyna, która jest substancją aktywną, uzależniającą, ma szansę uzależnić człowieka.

balwicki lukas
Na zdj. dr hab. Łukasz Balwicki z GUMed

Osoby, które próbują papierosów w dojrzałym wieku, uzależniają się bardzo rzadko- tłumaczył lekarz w rozmowie z Joanną Matuszewską. W programie mowa była też o e-papierosach, ich rodzajach i szkodach, jakie mogą wyrządzić w organizmie nastolatka.