Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

środa,

14 listopada 2018

Bajki terapeutyczne pomagają dziecku zrozumieć emocje

Dziecko może bać się powiedzieć rodzicom o swoim lęku, co wierzy że mówienie o nim może go nasilić - mówiła w Radiu Gdańsk Magda Małkowska z Fundacji Hospicyjnej, autorka bajek terapeutycznych dla dzieci i koordynatorka ds. wydawnictw. Jej zdaniem bajki są sposobem na pokonanie problemów emocjonalnych.
- Można z nich korzystać w różnych sytuacjach życiowych. Kiedy dziecko boi się ciemności, dochodzi do rozwodu rodziców, przeprowadzki, ale przede wszystkim kiedy ktoś umiera i dziecko może nie wiedzieć, jak poradzić sobie ze stratą- mówiła Magda Małkowska w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Bajki terapeutyczne są bardzo pomocne, nawet jeśli wydaje nam się że dziecko nie przeżywa żałoby. - Ono często nie wie jak reagować. Dlatego w "bajkach plasterkach", jak je nazywamy najważniejsza sprawa to zdefiniowanie lęku, który może przeżywać dziecko. Jeśli ktoś umarł, to w bajce jest to właśnie tak nazwane a nie, że "usnął" czy "poszedł do nieba" - mówiła autorka. 

Magda Małkowska jest autorką trzech bajek terapeutycznych, których bohaterem jest słonik Tumbo. Najnowsza z nich to "Trzecie życzenie Tumbo", będzie dostępna od 21 listopada. Wtedy też planowany jest w ponad stu szkołach na Pomorzu dzień solidarności z dziećmi i młodzieżą w żałobie, który realizuje Fundacja Hospicyjna.