Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

środa,

26 września 2018

Czy to bunt nastolatka, czy może objaw zaburzeń? Psycholog wyjaśnia jak je odróżnić

To natężenie, ilość niepokojących zachowań daje sygnał, czy to zwykły bunt okresu dojrzewania, czy przejaw zaburzeń osobowości, albo choroby - mówiła w Radiu Gdańsk psycholog i psychoterapeutka Magdalena Skuzą- Singh z Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno- Behawioralnej. Jej zdaniem zachowania występujące sporadycznie mogą być czymś normalnym, ale jeśli się nasilają i powtarzają bardzo często, a pogorszenia nastroju trwają długo, to trzeba zwrócić na nie baczną uwagę.
- To samo dotyczy tzw. eksperymentowania z alkoholem, papierosami czy narkotykami. Jeśli wychodzi to poza "eksperyment" i dochodzi np. do próby zmiany swojego samopoczucia poprzez picie czy zażywanie środków, to jest to bardzo niepokojące. Wtedy trzeba zwrócić się o pomoc - mówiła terapeutka w rozmowie z Joanną Matuszewską.

W audycji ekspertka mówiła jakie konkretne zachowania nastolatka są normą, a które powinny wzbudzić niepokój rodzica i skłonić go do szukania pomocy specjalisty.

W listopadzie na Pomorzu planowane są bezpłatne szkolenia dla psychologów i pedagogów szkolnych, które mają im pomóc w rozpoznawaniu zaburzeń u młodzieży. Więcej informacji na ten temat można znaleźć >>> TUTAJ