Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

środa,

23 maja 2018

Test motywacyjny warto zrobić przed wyborem szkoły i studiów. Ekspert: "Żeby chciało się potem wstawać do pracy"

Wszechstronnie uzdolniony nastolatek to radość, ale też w pewnym sensie... kłopot. Jak pomóc wybrać mu szkolę, kierunek studiów? Co trzeba wiedzieć, żeby nie popełnić błędu i czy można to jakoś sprawdzić? Trenerki rozwoju osobistego Katarzyna Janas i Karolina Wołosowska radziły, jak dokonać właściwego wyboru szkoły średniej albo kierunku studiów.
Ekspertki mówiły o testach, które pomagają określić kierunek, w którym powinien rozwijać się nastolatek i co będzie mu w przyszłości sprawiało satysfakcję w pracy. - Warto zbadać zdolności i motywację nastolatka, będziemy wtedy wiedzieć co go interesuje, jakie ma zdolności i dzięki której pracy będzie chciało mu się w przyszłości wstawać z łóżka - mówiły w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Trenerki opowiadały m.in. o metodzie Reiss School Motivation Profile, którą stosują w pracy. - Jest zbadana naukowo i wiarygodna. Pozwala ustalić czym kieruje się człowiek w swoim życiu. Badamy młodzież od 13-14 roku, bo w tym wieku motywatory są już ukształtowane - mówiła Katarzyna Janas.

pinterestfot.Pinterest.com

Karolina Wołosowska dodała, że tego rodzaju badanie warto wykonać, jeśli dziecko "jest dobre we wszystkim".

- Rodzice często wspierając nastolatka w wyborze zawodu, czy szkoły nieświadomie kierują się własnymi motywacjami. Nie uwzględniają predyspozycji dziecka. Dzięki badaniu można sprawdzić, co w życiu będzie mu sprawiało największą satysfakcję - uważa trenerka.