Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:10

środa,

08 listopada 2017

Nastoletnia córka ma chłopaka przed trzydziestką. Psycholog: "Rozmawiać a nie zakazywać kontaktu"

Nastolatce, która spotyka się ze starszym partnerem rodzice nie powinni zakazywać z nim kontaktów. - To może popchnąć ją jeszcze bardziej w budowanie relacji - mówiła w Radiu Gdańsk psycholog i psychoterapeuta Teresa Smoła, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej Dla Dzieci i Młodzieży.
- Takie związki bardzo często niepokoją rodziców, ale nie zawsze muszą się źle kończyć. Są pary, które potrafią przetrwać upływ czasu i stworzyć harmonijna relację. Jednak jeśli różnica wieku jest duża, warto zastanowić się co spowodowało zainteresowanie nastolatka, albo nastolatki starszym partnerem - radziła w rozmowie z Joanną Matuszewską. 

Zdaniem terapeutki rodzice w takich sytuacjach powinni rozmawiać z dzieckiem bez osądzania go, nakazów i warunków. - Jeśli zażądamy zerwania znajomości, zakażemy spotkań to efekt może być wręcz przeciwny. Radzę spokojnie porozmawiać, powiedzieć o swoich obawach.

para2fot.pixabay.com

Teresa Smoła mówiła, że nastolatków zwłaszcza tych pełnoletnich, nie powinno się traktować jak dzieci. - Rodzice powinni pozwolić im na decydowanie o sobie, zwłaszcza w sferze emocjonalnej. Można przestrzegać przed konsekwencjami złych wyborów, ale decyzja i tak ostatecznie nie należy do rodzica. Jeśli zamkniemy się na rozmowę z dzieckiem, to bardzo prawdopodobne, że sami odetniemy się od informacji co u niego słychać - mówiła psycholog.