Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:10

środa,

19 kwietnia 2017

Męskie emocje to nie słabość. Uczą dziecko, że nie zawsze trzeba być twardym

Mężczyźni powinni swoim dzieciom okazywać emocje, także te które są uznawane za słabość - mówił w Radiu Gdańsk Radosław Nowak, terapeuta z Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Jego zdaniem taka postawa umacniać będzie więzi rodzinne.
- Każdy powinien znaleźć takie miejsce w życiu, gdzie może je okazać bez uszczerbku na swoim wizerunku. To może być dom, czy grupa przyjaciół - mówił terapeuta. Zwracał uwagę, że dzieci uczą się wówczas od ojców bliskości, szczerego kontaktu i tego, że nie trzeba być twardym i ze wszystkim sobie radzić, a także że rówieśnicy nie są w ich życiu najważniejsi.

- Dziecko funkcjonuje w grupie rówieśniczej dobrze i pozytywnie tylko wtedy, gdy ma za sobą rodziców, którzy są mu bliscy, jasno określają wartości i wymagania.

Gościem audycji "Mamo Tato Ratuj" był też Mariusz Kowalik, koordynator gdańskiego Klubu Ojca. Mówił m.in że ojcowie powinni od pierwszych chwil życia dziecka uczestniczyć w wychowaniu. - Trzeba zaczynać już w niemowlęctwie. A z tym są kłopoty, bo wielu ojców jest zajętych pracą. Ale na szczęście nie ma chwili, w której nie można przerwać tego "zaklętego kręgu".

Zdaniem gościa Joanny Matuszewskiej, lepiej działać późno, niż wcale. - Zadaniem ojca jest przekazać wzorzec i wartości, jak coś powinno wyglądać. Na rozmowę na ten temat tata powinien mieć zawsze czas - mówił Mariusz Kowalik.