Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:10

środa,

12 kwietnia 2017

Terapeuta: Wielkanoc to dobry czas na rozmowę z nastolatkiem sprawiającym kłopoty wychowawcze

Święta Wielkanocne to dobry czas, żeby zacząć na nowo budować relacje rodzinne. Jeśli mamy na przykład konflikt z nastoletnim dzieckiem, warto wykonać w jego kierunku gest pojednania - uważa pedagog i terapeuta Izabela Kozłowska, która była gościem Joanny Matuszewskiej w audycji "Mamo,Tato Ratuj".
Zdaniem terapeutki czasem nie trzeba nawet wiele mówić, a wystarczą gesty. - Można podejść do dziecka i je przytulić. Powiedzieć "kocham cię, wiem że popełniliśmy błędy", bo w takich sytuacjach rodzic powinien też widzieć swoje złe postępowanie. Święta do dobry moment, żeby zacząć coś na nowo - mówiła terapeutka.

Izabela Kozłowska, która na co dzień pracuje w Stowarzyszeniu Monar powiedziała, że ważne jest też, by nie przegapić gestów pojednania, które wykonuje nastolatek.

- Jeśli dziecko stwarzało wcześniej problemy wychowawcze, może nam w każdej chwili zasygnalizować, że chce na ten temat porozmawiać. Rodzice powinni wówczas oderwać się pracy nad przygotowywaniem świąt i porozmawiać. Warto odłożyć na bok krojenie sałatki, czy gotowanie białej kiełbasy i porozmawiać. Trzeba być uważnym, słuchać swojego dziecka - mówiła terapeutka.