Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:10

środa,

08 lutego 2017

Dziecko chce być lojalne wobec pijących rodziców. "Tak naprawdę jest współuzależnione"

Dziecko, które żyje w rodzinie, gdzie nadużywa się alkoholu, ma ogromne poczucie winy, kiedy widzi pijanego rodzica. - Chce być wobec niego lojalne, ale tak naprawdę jest współuzależnione - mówił w audycji "Mamo, Tato Ratuj!" ksiądz prałat Bogusław Głodowski, duszpasterz osób uzależnionych Archidiecezji Gdańskiej.

Jego zdaniem takie dzieci często w dorosłym życiu powielają destrukcyjne zachowania. - Niestety dzieci, które pochodzą z rodzin, gdzie jest problem z alkoholem, przemocą lub jakąkolwiek toksycznością, są narażone na powielenie tego, co widziały u rodziców. Dla dziecka bardzo trudno mówić o tym, co się dzieje w domu, bo to tak, jakby zdradzały rodziców, zdradzały dom - wyjaśniał ks. Bogusław Głodowski.

Naszym gościem był też przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku. Mówił, że komisja stara się pomóc osobom uzależnionym. - W każdej chwili można się do nas zgłosić - zaznaczał dr Michał Brzeziński.

- Komisja ma swoją siedzibę na ulicy Dyrekcyjnej 5 w Gdańsku. Jej biuro jest czynne do poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00-16:00. Tam są dostępni pracownicy komisji i Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. I tam prosimy kierować swoje pierwsze kroki, jeśli szukają państwo pomocy w tym zakresie - mówił.

mili