Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

14 października 2021

Lekarz ginekolog: Dojrzewanie dziewczynki rozpoczyna się na 2,5 roku przed pierwszą miesiączką

Na około 2 i pół roku przed pierwszą miesiączką u dziewczynek zaczyna się proces pokwitania. Pojawiają się wówczas tzw. trzeciorzędowe cechy płciowe, jak powiększające się piersi, owłosienie i inne cechy zewnętrzne umożliwiające rozpoznanie płci- mówiła w Radiu Gdańsk dr hab. Dagmara Klasa Mazurkiewicz, zastępca ordynatora Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK w Gdańsku.
W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczyła, jakie są pierwsze symptomy, które zauważy rodzic dziewczynki i kiedy należy skorzystać z porady lekarza.

- Po pierwszej miesiączce można przyjść z dzieckiem do gabinetu i nie będzie to oznaczało zaraz badania na fotelu ginekologicznym. Chodzi o to, żeby dziewczyna oswoiła się z lekarzem, gabinetem i tematem dojrzewania - mówiła dr hab. Dagmara Klasa-Mazurkiewicz. Dodała, że dziecko można zbadać w razie potrzeby na kozetce, a także wykonać USG przez powłoki brzuszne.

Specjalistka tłumaczyła jak powinna wyglądać higiena intymna nastolatek. W audycji mowa była też o szczepieniach przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Lekarz wyjaśniała kiedy można zaszczepić dziewczynkę i czy jest wskazanie do szczepień chłopców.