Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

25 marca 2021

Sopot i Uniwersytet SWPS pracują nad programem wsparcia nastolatków z problemami depresyjnymi

Sopot podjął współpracę z Uniwersytetem Humanistyczno-Społecznym SWPS, by wspólnie opracować program wsparcia dla dzieci, rodziców i nauczycieli. - Chcemy wesprzeć zwłaszcza młodzież, która z powodu pandemii, ograniczonych kontaktów z rówieśnikami, zdalnej nauki, oraz braku dostępu do systemowej pomocy, traci motywację, obojętnieje na to co się dzieje wokół- mówiła w Radiu Gdańsk Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.
Podkreślała, że takie sygnały docierają do władz Sopotu ze szkół, ale też innych miejskich placówek. - Od tego już tylko krok do zaburzeń psychicznych, depresyjnych - mówiła w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Dodała, że na finiszu jest m.in pierwszy pakiet pomocowy, w który mają być zaangażowani studenci SWPS. - Konsultujemy założenia tej pomocy z członkami Młodzieżowej Rady Sopotu. Chcemy wesprzeć między innymi tegorocznych maturzystów i uczniów pierwszych klas szkół średnich, którzy z powodu nauki zdalnej nie zdążyli nawiązać bezpośrednich relacji w nowej szkole. 

Magdalena Czarzyńska-Jachim mówiła także w rozmowie z Joanną Matuszewską, że dorośli nie zawsze potrafią właściwie zareagować na problemy dzieci. - Brakuje wiedzy związanej ze zdrowiem psychicznym. Dlatego ważne jest, żeby wspierając młodzież nie zapominać o dorosłych, którzy czasem mogą bagatelizować sytuację, w jakiej znalazło się dziecko. Nastolatek powinien otrzymać wsparcie w swoim środowisku, jak najbliżej. 

depression
Fot. Pixabay.com/Daniel Reche

Wiceprezydentka, odpowiadająca w Sopocie za politykę społeczną, oświatę oraz promocję i komunikację z mieszkańcami mówiła, że pandemia pokazała potrzebę przekazania nauczycielom większej niezależności w wyborze formy pracy. - Dzieci nie były i nie są gotowe na samodzielną, zdalną naukę przez tak długi czas. Martwi mnie zwłaszcza, jak dotrzeć do tych, którzy pomocą nie są zainteresowani a wiemy, że jej potrzebują - mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim.