Mamo, tato ratuj

Prowadzi: 

18:00

czwartek,

25 lutego 2021

Psycholog: Rodzic powinien walczyć z potrzebą nadmiernego kontrolowania nastolatka

Wolności i przestrzeni dla siebie, żąda od rodziców praktycznie każdy nastolatek. O zaufaniu do dziecka, ale też przezwyciężaniu lęku i o nadmiernej potrzebie kontroli u dorosłych, mówił w Radiu Gdańsk Adam Mańkowski, psycholog, terapeuta pedagogiczny, tutor, założyciel i właściciel firmy Monitorowanie Rozwoju GAM.
- Każdy nastolatek w pewnym momencie chce mieć dla siebie więcej prywatności. Poza tym nastolatki bardzo często mają "dla zasady" odmienne zdaniem, niż ich rodzice. W ten sposób budują swoją odrębność i poczucie własnej wartości- mówił Adam Mańkowski w rozmowie z Joanna Matuszewską.

mankowski
Fot. Archiwum prywatne Adama Mańkowskiego

Rodzice nastolatków mają czasem tendencję do nadmiernej kontroli. - To wywołuje w dziecko frustrację, albo bunt. W gabinecie słyszę czasem - "mama i tata mi nie ufają". Pojawiają się też porównania własnych rodziców do rodziców kolegów, gdzie "Basi rodzice pozwolili". Przy czym dzieci robią to w sposób bardzo wybiórczy, wskazują tylko na ten element pozwoleń czy przywilejów - tłumaczył psycholog. 

W audycji mowa była też jak rodzice mogą próbować walczyć z dążeniem do nadmiernego kontrolowania dziecka. - Ważna jest na przykład rozmowa, dobre relacje, danie dziecku szansy na otwarcie się. To buduje zaufanie - mówił Adam Mańkowski.